Home WiadomościZe Świata O. Alojzy Kosobucki OSPPE pośmiertnie oznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP

O. Alojzy Kosobucki OSPPE pośmiertnie oznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP

Redakcja

Dnia 13 września 2021 r. w Kamieńcu Podolskim w kościele św. Mikołaja, odbył się pogrzeb o. Alojzego Kosobuckiego OSPPE, który odszedł do Pana 8 września w wieku 50 lat. Ojciec Alojzy jest drugim ojcem paulinem z Kamieńca, który zmarł na koronawirusa. Proboszcz parafii św. Mikołaja o. Walery Jakubczyk zmarł 29 sierpnia. Mszy żałobnej przewodniczył biskup-ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski. – Trudno sobie uświadomić, że wynosimy z tej świątyni drugą trumnę kapłana; ale Bóg ma plany na wszystko, — powiedział Ksiądz Biskup.

    Pożegnać ojca przyjechali biskupi różnych diecezji:ordynariusz charkowsko zaporożski Paweł Honczaruk, biskup pomocniczy kamieniecko podolski Radosław Zmitrowicz, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa, przedstawiciele zarządu generalnego Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika o. Piotr Łoza i o. Mariusz Tabulski, księża z innych parafii, siostry urszulanki i benedyktynki, które pracowały ramię w ramię z ojcem Alojzym, jego siostra Lilia, dawni przyjaciele ojca. W ostatnim pożegnaniu zasłużonego duszpasterza Podola uczestniczyli szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP minister Michał Dworczyk, pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA Dorota Janiszewska-Jakubiak, prezes zarządu Fundacji Wolność i Demokracja Lilia Luboniewicz, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, reprezentacja polskich instytucji, współbracia paulini i przedstawiciele duchowieństwa, organizacji polskich ziemi kamieniecko-podolskiej oraz miejscowi Polacy.

W homilii o. Roman Łaba OSPPE, kolega zmarłego, przypomniał, jak wielką wagę przywiązywał zmarły do ​​odbudowy kościoła, jak włożył w to swoje serce i duszę. – Ojciec Alojzy przywrócił tę parafię, był jej pierwszym proboszczem – powiedział o. Łaba. Także nazwał ojca Alojzego, którego ostatnie dni były naznaczone krzyżem cierpienia, człowiekiem wielkiego serca, niezwykłej charyzmy i obdarzonym niesamowitym oddaniem Matce Bożej. Przywołując dzisiejszą Ewangelię o pokornym setniku proszącym Jezusa o uzdrowienie sługi dodał: – Nikt nie decyduje, kiedy się narodzić, a kiedy umrzeć: to jest w rękach Boga. Nie wybraliśmy słów dzisiejszej Ewangelii tak, by pasowały do ​​ojca Alojzego — wszystko jest wolą Boga. Ta Ewangelia spełniła się w jego życiu: możemy śmiało powiedzieć, że nas kocha i odbudował nam świątynię. Dlatego w obliczu tych świętych czynów prosimy: „Panie, dotknij nas i uzdrów nas światłem Twojego Słowa!” Po kazaniu publiczność zaczęła skandować „Santo subito!” („Już święty!”). Biskup Leon Dubrawski wezwał obecnych do modlitwy o powołanie do życia kapłańskiego i konsekrowanego, aby Bóg posłał na miejsce o. Alojzego, który teraz wstąpił do Nieba, nowych młodych kapłanów, pełnych pragnienia służyć Panu Bogu. Śp. o. Alojzy Kosobucki, informuje Konsulat Generalny RP w Winnicy / Генеральне Консульство РП у Вінниці, został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. Przekazania odznaczenia Kancelaria Prezydenta RP dokonał minister Michał Dworczyk. 

Ojciec Alojzy spoczął w krypcie kościoła św. Mikołaja – w miejscu, które podnosił z gruzów.

Za: www.paulini.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda