Home WiadomościZe Świata O. Anselm Grün – niemiecki mnich i autor bestsellerów obchodzi 75. urodziny

O. Anselm Grün – niemiecki mnich i autor bestsellerów obchodzi 75. urodziny

Redakcja

Niemiecki benedyktyn i autor popularnych bestsellerów z zakresu duchowości chrześcijańskiej o. Anselm Grün obchodzi 14 stycznia swoje 75. urodziny. Zakonnik z opactwa w Münsterschwarzach, który opublikował ponad 300 książek o łącznym nakładzie ok. 20 milionów egzemplarzy. Są one jednymi z najczęściej czytanych pozycji literatury chrześcijańskiej. Jego książki są przetłumaczona na ok. 30 języków, w tym także wiele na polski, a 50 przetłumaczono na chiński.

Jako specjalista w zakresie kierowania zarówno ludźmi, jak i przedsiębiorstwami, zwalczania negatywnych emocji i samorozwoju, jest też często zapraszany do wygłaszania wykładów, prowadzenie kursów, o jego doradztwo zabiegają też kierownictwa różnych instytucji. Jak oblicza, ma ok. 200 terminów w roku, także w Azji i Ameryce Łacińskiej. Kilkakrotnie gościł też w Polsce. W 2018 roku na konferencji „Zarządzanie, przywództwo a duchowość”, zorganizowanej w opactwie benedyktynów w Tyńcu wygłosił wykład na temat odwagi w podejmowaniu decyzji oraz poprowadził warsztat na temat przywództwa z wartościami.

Do października 2013 roku przez 36 lat kierował sprawami gospodarczymi swego opactwa w Münsterschwarzach. W 20 różnych zakładach należących do benedyktyńskiego klasztoru pracuje ok. 300 osób, zakonnicy prowadzą też gimnazjum dla 800 uczniów.
Sprawy gospodarcze macierzystego zakonu leżą mu ciągle na sercu, więc nadal bacznie obserwuje i doradza. Ponadto pracuje nad kolejnymi książkami, nadal też ma wykłady i seminaria, prowadzi warsztaty w zakresie medytacji, w których znaczącą rolę odgrywa psychoterapia, kontemplacja oraz “post” oraz prowadzi „Recollectio”- dom rekolekcyjny dla księży przeżywających życiowy kryzys. Od 2006 roku wydaje czasopismo „Einfach leben” (Po prostu żyć).

O swoich książkach, o życiu i jego kryzysach, o. Grün rozmawia ok. 200 razy w roku na różnych spotkaniach i kursach w domu rekolekcyjnym swego klasztoru. Dwa lub trzy takie spotkania w tygodniu należą już do rutyny. Ale podczas dwutygodniowej podróży na inny kontynent wypada niekiedy 45 wystąpień. „Istnieje niebezpieczeństwo, że kiedyś ‘odlecę’”, powiedział w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA. Przyznał, że z wdzięcznością myśli o tak licznym gronie czytelników jego książek, cieszą go też wypełnione sale słuchaczy wykładów. „To dar Boży, nie moja zasługa” – stwierdza.

Anselm (Wilhelm) Grün urodził się w Junkershausen w Dolnej Frankonii, ale wzrastał w Monachium. Do zakonu benedyktynów w Münsterschwarzach koło Würzburga wstąpił jako 19-latek, tuż po maturze. W latach 1965-1971 studiował filozofię i teologię w Niemczech (St. Ottilien) i we Włoszech (Rzym). Po otrzymaniu w 1974 roku tytułu doktora teologii podjął kolejne studia z zarządzania w Norymberdze.

Ale o. Anzelm Grün znany jest przede wszystkim ze swoich książek. Pierwszą -“Czystość uczuć” – wydał w 1976 r. Dziś jest już ich ponad 300, a nakład na całym świecie osiągnął ok. 20 milionów egzemplarzy. W samym tylko należącym do klasztoru wydawnictwie „Vier Türme” ukazało się ponad sto tytułów, przetłumaczonych na 30 języków, w tym także na polski. Nakłady wzrosły znacznie w ciągu ostatnich lat. “Świadczy to o tym, że jako mnich cieszę się większym zaufaniem niż inni autorzy” – żartuje, przypominając, że “przez długi czas było inaczej”. Honoraria za książki o. Grüna oraz za jego wykłady i seminaria, stanowią znaczną część wpływów opactwa w Münsterschwarzach.

Popularność książek o. Grüna bierze się niewątpliwie stąd, że odpowiadają one na potrzeby czasu – uważają recenzenci. Zwracają uwagę, że książki jego pisane są prostym, ale zarazem niebanalnym językiem. “Sądzę, że ludzi chwyta za serce fakt, iż przemawia do nich ktoś nie z góry, nie z poziomu ambony” – zastanawia się nad swoją popularnością o. Grün. “Nie chcę być tym, który wie lepiej, chcę towarzyszyć im w życiu codziennym” – dodaje.

Zawsze podkreśla, że pisze o sprawach, o które pytają go ludzie i nie kieruje się “abstrakcyjnymi figurami słownymi”, ale stara się wyjaśniać problemy w sposób przystępny, a jednocześnie głęboko zakorzeniony w teologii. “Nie mogę mówić ludziom, dlaczego Bóg dopuszcza cierpienie, ale mogę tylko szukać odpowiedzi, w jaki sposób ludzie mogą podchodzić do cierpienia i mimo wszystko dalej żyć” – twierdzi bodaj najpopularniejszy benedyktyn niemiecki.

Autor tak licznych książek spotka się często ze słowami i krytyki. „Zazdrośnicy” zarzucają, że jego teologia jest zbyt ezoteryczna. „A ja nigdy nie miałem problemów z urzędem nauczycielskim”, broni się benedyktyn. Ostatnio w swoich książkach porusza tematykę dialogu z innymi ludźmi, wyznaniami i religiami. Powstała między innymi rozmowa z synem Helmuta Kohla, z byłym przewodniczącym Rady Kościołów Ewangelickich Niemiec, Nikolausem Schneiderem, czy islamskim filozofem religii i poetą Ahmadem Milad Karimim.

Jako swoją największą misję o. Grün uważa przekazywanie bogactwa przesłania chrześcijańskiego ludziom poszukującym duchowości. Swoich książek już nie liczy. „Dostrzegam oczywiście, że czasem się powtarzam, ale wydawnictwa nalegają, bym pisał i czekają na kolejne tytuły” – mówi. Jednocześnie benedyktyński mnich podkreślił, że dąży do ukazywania typowych tematów chrześcijańskich z nowej perspektywy.

Gdy chodzi o wykłady, to już na swoje 70. urodziny wpisał sobie: “mniej wyjazdów poza klasztor”. – Czasem mam wrażenie, że to już za wiele i że daję się wykorzystywać”- mówi w rozmowie z KNA dodając jednocześnie, że patrząc na rozpoczynający się rok „nie będzie tak łatwo powiedzieć ‘nie’”.
W swoim biurze o. Grün ma zawieszony portret papieża Franciszka. Jak wspomina, swoje książki ofiarowywał Ojcu Świętemu, gdy ten był jeszcze Jorge Mario Bergoglio – arcybiskupem Buenos Aires. Ostatnio papież zalecił księżom i diakonom lekturę jego rozważań „Być w centrum życia jako zadanie duchowe” jako środek na ”kryzys wieku średniego”. Znany autor nie spotkał się jeszcze osobiście z papieżem Franciszkiem. „Chętnie przyjechałbym, ale mnie jeszcze nie zaproszono” – mówi.

W 2007 roku o. Grün za całokształt pisarski został uhonorowany Nagrodą Księgarzy Niemieckich na targach książki we Frankfurcie nad Menem i okrzyknięty „teologiczną gwiazdą”. Największa niemiecka gazeta “Frankfurter Allgemeine Zeitung” określiła o. Grüna mianem “managera z sercem mnicha”. A “Bild-Zeitung” apelował: “Ojcze Anzelmie, wskaż nam drogę do szczęścia!”.

W Polsce książki o. Grüna wydają m. in. takie oficyny jak: “W Drodze”, Wydawnictwo Św. Wojciecha, Salwator, Jedność, WAM. Ukazało się już ponad 30 przekładów jego tytułów.

Za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda