Home WiadomościZe Świata O. Michael Czerny SJ pomysłodawcą rzeźby na Placu św. Piotra

O. Michael Czerny SJ pomysłodawcą rzeźby na Placu św. Piotra

Redakcja

Na Placu św. Piotra stanęła rzeźba przedstawiająca grupę migrantów z różnych kultur i różnych okresów historycznych (foto: Vatican Media). Ma przypominać wszystkim chrześcijanom o ewangelicznym wezwaniu do gościnności. Rzeźbę wykonał kanadyjski artysta Timothy Schmalz, a pomysłodawcą projektu jest jezuita, o. Michael Czerny, podsekretarz Sekcji Migrantów i Uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, który w czasie najbliższego konsystorza otrzyma biret kardynalski. Odsłonięcie pomnika było elementem obchodów Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy dnia 29 września 2019.

Papież Franciszek powiedział wtedy, że „migranci, a zwłaszcza najbardziej bezbronni, pomagają nam odczytywać znaki czasu. Przez nich Pan wzywa nas do nawrócenia, do uwolnienia się od ekskluzywizmu, obojętności i kultury odrzucenia. Przez nich Pan zaprasza nas, abyśmy odzyskali całe nasze chrześcijańskie życie i wnieśli wkład, każdy zgodnie ze swoim powołaniem, w budowę świata coraz bardziej odpowiadającego planowi Boga”.

Rzeźba wykonana z brązu i gliny jest artystyczną ilustracją zdania z Listu do Hebrajczyków: „Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę” (Hbr 13,2).

Ten sam kanadyjski artysta jest autorem rzeźby bezdomnego Chrystusa śpiącego na ławce przed jezuicką uczelnią teologiczną Kolegium Regis w Toronto.

Za: jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda