O. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv postulatorem generalnym Zakonu

O. prof. dr hab. Zdzisław Kijas z krakowskiej prowincji franciszkanów został wybrany przez generała zakonu i jego definitorium na postulatora generalnego. Nominacja została podpisana 29 września 2020 r.

Postulator generalny koordynuje procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne powierzone zakonowi, utrzymując kontakt między Stolicą Apostolską, a szczególnie między Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych, Kongregacją Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Kongregacją Świeckich, Rodziny i Życia a poszczególnymi biskupami oraz przełożonymi zakonów lub zgromadzeń, szczególnie wice-postulatorami.

O. Zdzisław Józef Kijas (l. 60) do zakonu franciszkanów wstąpił po maturze w roku 1979. Pierwsze śluby zakonne złożył w roku 1980, a wieczyste – w 1984 r. Dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie. Studiował w Polsce, we Włoszech, w Belgii i w Stanach Zjednoczonych. Jest profesorem teologii, nauczycielem akademickim, jeszcze do niedawna był pracownikiem watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jest autorem wielu poczytnych książek.

jms

Za: www.franciszkanie.pl