Home WiadomościZe Świata O. prof. Napiórkowski zaprasza do Paryża na sympozjum „Nieustanne rodzenie się Kościoła” w Paryżu

O. prof. Napiórkowski zaprasza do Paryża na sympozjum „Nieustanne rodzenie się Kościoła” w Paryżu

Redakcja

12 referatów po 15 minut, od 9:00 do 13:00. W poniedziałek 20 kwietnia w Paryżu odbędzie się międzynarodowe sympozjum „Nieustanne rodzenie się Kościoła / L’engendrement permanent de l’Église”. „Serdecznie zapraszam. Oprócz tej dawki intelektualnej będziemy mieli naturalnie liturgię, bo cóż to za teologia, która się nie modli” – zachęcił w rozmowie z Polskifr.fr o. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski OSPPE.

To wydarzenie odbywa się już po raz siedemnasty, tym razem na Rue du Bac w Paryżu – w miejscu objawienia Cudownego Medalika. Organizatorem sympozjum jest Katedra Eklezjologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, którą od 2001 r. kieruje o. prof. Napiórkowski, we współpracy z Instytutem Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu, Facultés Loyola Paris oraz Institut Catholique de Paris. 

W poszukiwaniu odpowiedzi na dwa zagadnienia

Jak podkreślił o. prof. Napiórkowski, sympozjum jest próbą odkrywania właściwej tajemnicy Kościoła i szukania odpowiedzi przynajmniej na dwie kwestie. „Pierwsza to jest zagrożenie, które sięga istoty Kościoła, a mianowicie rozumienie Kościoła tylko w kategoriach socjologicznych. Kościół dla niektórych chrześcijan staje się jakąś firmą, organizacją, instytucją” – zaznaczył rozmówca Polskifr.fr. „Proszę pamiętać, że Kościół nie jest tylko ludzki, nie jest tylko Boży, ale jest wspólnotą Bosko-ludzką” – dodał. 

Sympozjum będzie zatem czasem „odkrywania duchowego wymiaru Kościoła, zachwycenia się pięknem Pana Boga, który udziela nam się przez sakramenty”.

Drugim ważnym zagadnieniem sympozjum będzie próba zmierzenia się z tzw. „pełzającym arianizmem”. „Chodzi o to, że odbieramy Boskość Jezusowi Chrystusowi – wyjaśnił o. profesor. – Proszę pamiętać, Jezus Chrystus jest odwiecznym Synem Bożym, który przyjął ciało z Najświętszej Maryi Panny w tajemnicy wcielenia. On jest Człowiekiem, ale jest też i Bogiem. To jest jedna Osoba w dwóch naturach”. Arianizm kiedyś, ale i jego współczesne nurty, widzą w Chrystusie jedynie postać historyczną. Jest niekiedy porównywany do Buddy czy do Mahometa.

Kościół, który rodzi się nie nieustannie

„Kościół się nieustannie rodzi, powstaje w naszych sercach, w naszych nawróceniach. Kościół jest tajemnicą udzielającej się Trójcy Przenajświętszej i przyjmującego Go człowieka – mówił paulin. – To zmartwychwstały Pan jest Panem historii. Pamiętajmy o tym, dlatego w naszych sercach niech nie będzie lęku”. 

O. prof. Napiórkowski odniósł się również do znaczącego ruchu odnowy we francuskim Kościele, gdzie „rośnie katechumenat, gdzie jest tyle znaków powracającego życia” wiary, co stanowi inspirację także dla innych krajów.

Nauka i wiara

Jednym z prelegentów sympozjum będzie Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś. Oprócz części stricte naukowej uczestnicy będą również wspólnie się modlić. „Liturgia nasza będzie zarówno na Rue du Bac w Kaplicy Cudownego Medalika, ale będzie również przy szczątkach doczesnych św. Wincentego a Paulo na rue de Sèvres. Będziemy również mieli liturgię we wtorek o godzinie 12:00 w katedrze Notre-Dame” – poinformował rozmówca Polskifr.fr.

Na sympozjum reprezentowanych będzie osiem ośrodków naukowych z całej Europy. Zostanie także zaprezentowana książka posympozjalna, gromadząca referaty z tego wydarzenia.

Patronat nad wydarzeniem sprawują: kard. José Tolentino de Mendonça, Prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, kard. Grzegorz Ryś, Wielki Kanclerz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, abp Rino Fisichella, Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Patronami medialnymi są Vatican News i Polskifr.fr.

Pełny program sympozjum 

Polskifr.fr
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda