Home WiadomościZe Świata O. Stanisław Kawa OFMConv pierwszym przełożonym franciszkańskiej kustodii na Ukrainie

O. Stanisław Kawa OFMConv pierwszym przełożonym franciszkańskiej kustodii na Ukrainie

Redakcja

13 października 2020 r. podczas kapituły zwyczajnej kustodialnej franciszkanie wybrali przełożonego powołanej w tym roku do istnienia kustodii prowincjalnej na Ukrainie. Został nim o. Stanisław Kawa (l. 45), urodzony w Mościskach w polskiej rodzinie.

Nowy kustosz wstąpił do zakonu franciszkanów w roku 1992. Formację zakonną odbył w Polsce – postulat w Chęcinach, nowicjat w Kalwarii Pacławskiej, a studia filozoficzno-teologiczne w Krakowie. W 1998 złożył śluby wieczyste, a dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie.

Przez osiem lat pracował na misjach w Uzbekistanie (2000-2008). Po powrocie do Europy odbył studia specjalistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (2008-2014).

Jest doktorem nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego, sędzią i notariuszem Sądu Metropolitalnego Obrządku Łacińskiego we Lwowie, wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Lwowskiej i Instytutu Teologicznego im. św. Józefa Bilczewskiego we Lwowie-Brzuchowicach. Jest starszym bratem biskupa pomocniczego archidiecezji lwowskiej.

Od 2017 r. do dziś był delegatem krakowskiego prowincjała franciszkanów na Ukrainie.

Prowincjalna Kustodia Świętego Krzyża została powołana do istnienia 8 lipca 2020 r. podczas kapituły zwyczajnej krakowskiej prowincji franciszkanów, która odbyła się w Harmężach k. Oświęcimia, zaś jej inauguracja miała miejsce 14 września 2020 r. we Lwowie. Kustodia ma pięć klasztorów (Lwów, Bołszowce, Kremenczuk, Boryspol i Maćkowce), w których pracuje 18 zakonników, a kilku kształci się w Polsce.

W poniedziałek 12 października 2020 r. w Bołszowcach k. Halicza rozpoczęła się 1. część kapituły zwyczajnej kustodialnej, w której biorą udział bracia na co dzień pracujący na Ukrainie, i dodatkowo z urzędu definitor generalny Federacji Europy Środkowo-Wschodniej Zakonu Franciszkanów o. Tomáš Lesnak z Rzymu oraz minister prowincjalny o. Marian Gołąb z Krakowa.

jms

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda