Obchody 750-lecia śmierci bł. Eugeniusza w Budapeszcie

Z okazji 750. rocznicy śmierci założyciela Zakonu Paulinów błog. Euzebiusza z Ostrzyhomia, w bazylice św. Stefana w Budapeszcie odprawiona została uroczysta Eucharystia. 20 stycznia kard. Péter Erdő, Prymas Węgier, przewodniczył Mszy św. i uruchomił autobus wystawowy, który daje wgląd w życie i historię Zakonu.

Oprócz paulinów na czele z o. Arnoldem Chrapkowskim, generałem Zakonu Paulinów, na uroczystości obecnych było wielu przyjaciół Zakonu, w tym o. Michał August Blume SVD, nuncjusz apostolski Węgier. Obecni byli członkowie Kapituły Esztergomskiej, przedstawiciele wspólnot paulinów, kościołów i instytucji, a także wybitni przedstawiciele życia publicznego, w tym László Kövér, Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego i Miklós Soltész, członek Sekretariatu Stanu ds. Kościoła, Narodowości i Społeczeństwa Obywatelskiego.

Świętowanie odbyło się w Bazylice św. Stefana, gdzie w 2011 r. zaprezentowano wierną kopię ikony Czarnej Madonny w prezencie od paulinów z Częstochowy.

Świętujących zgromadzonych powitał o. János Csóka, przełożony węgierskiej prowincji Zakonu Paulinów.

Głównym celebransem i prelegentem Mszy był kard. Peter Erdő, Prymas Węgier.

Generał paulinów o. Arnold Chrapkowski przypomniał, że początki Zakonu były związane z ziemią węgierską, a dzięki pomocy Boga, pod opieką Matki Bożej, Królowej Pustelników, stały się dziś dużym drzewem: pięciuset mnichów żyje i służy w siedemnastu krajach. „Dziś wspominamy bogatą, ale trudną historię Zakonu opartą na krzyżu Chrystusa. Miłość bł. Euzebiusza do Boga, troska o wspólnotę, wciąż prowadzi nas dzisiaj, byśmy stali przy radach ewangelicznych. Choć czasy się zmieniają, pojawiają się nowe wyzwania, ale wierność Bożemu powołaniu się nie zmienia ”- powiedział o. generał. Stwierdził też, że celem paulinów jest dzisiaj uczynienie z ich klasztorów miejsca, w którym możemy spotkać świętych, którzy zmieniają świat poprzez swoje modlitwy i swoją pracę.

„Błogosławiony Euzebiusz, założyciel Zakonu Paulinów, zakończył swoje ziemskie życie 750 lat temu. Zakon Paulinów jest żywym nosicielem jego pracy i duchowości, która po wielu przerwach działa dziś na Węgrzech. Jak ścieżka Euzebiusza doprowadziła do świata pustelników i życia zakonnego? Był już kapłanem, kanonikiem naszej katedry w Esztergom, czyli Kościoła św. Wojciecha, kiedy pojawił się z przykładem swego życia. Miłość do nauki, oddanie i miłosierdzie były trzema cechami, które sprawiły, że jego życie było niezapomniane” – mówił kard. Peter Erdő, Prymas Węgier.

Warto zwrócić uwagę na mobilne muzeum w autobusie, które przedstawia 750 lat Zakonu w około czterdziestu miejscowościach węgierskich i w kilku miejscach w Siedmiogrodzie, a nawet w Polsce, i sprawia, że ​​dziedzictwo węgierskie jest dostępne dla wszystkich.

W tym roku dowiadujemy się o przeszłości paulinów, ich bogatym dziedzictwie duchowym, duchowym i kulturowym oraz o ich dzisiejszej duchowej służbie, zachowującej ich pierwotne powołanie, miłość do samotności i modlitwy.

Więcej na: www.jasnagora.com