Home WiadomościZe Świata Obecność oblatów na Nadzwyczajnym Synodzie o Amazonii 2019

Obecność oblatów na Nadzwyczajnym Synodzie o Amazonii 2019

Redakcja

Kiedy 15 października 2017 roku papież Franciszek ogłosił nowy specjalny synod dla regionu Panamazonii, rozpoczął się proces słuchania i dialogu z ludami Amazonii dziewięciu krajów: Brazylii, Peru, Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru, Wenezueli, Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej. Znalazł on impuls, który mógł pochodzić tylko od tych, którzy doskonale znają płacze i obawy, propozycje i wyzwania tego regionu. Latynoamerykański papież poprzez Synod Panamazonii zaprasza nas wszystkich do dialogu, rozeznawania i słuchania Boga w kwestii integralnej ekologii oraz aby Kościół odnajdywał nowe ścieżki.

Ojciec Święty zaprosił powyższe osoby do uczestnictwa w tym wydarzeniu jako Ojców Synodalnych. Spotkanie rozpoczęło się 6 października i potrwa do 27 dnia tego miesiąca – odbywa się w Rzymie i gromadzi ponad 250 osób. Wśród nich są biskupi, misjonarze, świeccy, eksperci oraz specjalni goście – wszyscy oni przez trzy najbliższe tygodnie będą wraz z papieżem rozeznawać, jak wcielić w życie „Evangelium gaudium” oraz „Laudato si”.

Wśród uczestników synodu jest dwóch oblatów: biskup Jan Kot OMI – Biskup Diecezji Zé Doca w brazylijskiej Amazonii, jako przedstawiciel biskupów tego regionu oraz o. Roberto Carrasco OMI z Delegatury Peru, który został wybrany Ojcem Synodalnym z listy delegatów z ramieniu przełożonych generalnych.

Biskup Jan Kot OMI jest misjonarzem oblatem z Polski. W kraju posługiwał jako wikariusz parafii w Siedlcach. Przybył do Brazylii w 1994 roku. Tutaj również posługiwał w parafiach: Jussarval i Vitória di Santo Antão (archidiecezja Olinda i Recife). Ponadto było proboszczem w parafii pw. Najświętszego Serca Maryi w Alegre do Fidalgo (diecezja San Raimundo Nonato). Od 2014 roku jest biskupem diecezji Zé Doca – w sercu brazylijskiej Amazonii.

Ojciec Roberto Carrasco OMI kończy doktorat z zakresu komunikacji społecznej na prowadzonym przez salezjanów Papieskim Uniwersytecie w Rzymie. Przez cztery lata pracował jako dyrektor radia Amistad na misji w Aucayacu (diecezja Huánuco). Po tym czasie przeniósł się na misję w Santa Clotilde, Napo River, gdzie przez siedem lat posługiwał jako wikariusz parafialny. Jednocześnie pracował jako koordynator duszpasterstwa Indian w Apostolskim Wikariacie św. Józefa w Amazonii. Obecnie przewodniczy szerokiej inicjatywie o nazwie „Amazonia: Casa Común”, jako przestrzeni współpracy różnych zgromadzeń zakonnych, organizacji kościelnych, stowarzyszeń świeckich w cyfrowym współdziałaniu przy pracy z ludźmi Amazonii. Zespół przygotował ponad 100 przedsięwzięć, które stanowić będą propozycje towarzyszące synodowi w październiku 2019 roku.

Ojciec Święty podczas Mszy św. otwierającej synod mówił o drodze rozeznawania, wyznaczając poszczególne punkty tej wędrówki:

Jak naucza Katechizm: «Nie należy mylić roztropności z nieśmiałością czy strachem», «jest ona cnotą, która uzdalnia rozum praktyczny do rozeznawania w każdej okoliczności naszego prawdziwego dobra i do wyboru właściwych środków do jego pełnienia» (n. 1806). Roztropność nie jest niezdecydowaniem, nie jest postawą obronną. Jest cnotą Pasterza, który aby mądrze służyć, potrafi rozeznawać, wyczulony na nowość Ducha. Zatem ożywianie daru w ogniu Ducha jest przeciwieństwem godzenia się, aby sprawy szły naprzód, bez czynienia czegokolwiek. A wierność nowości Ducha jest łaską, o którą musimy prosić w modlitwie. Niech Ten, który wszystko czyni nowym, obdarzy nas swoją śmiałą roztropnością; natchnie nasz Synod do odnowienia dróg Kościoła w Amazonii, aby nie zagasł ogień misji.

(pg/OMIWorld)

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda