Home WiadomościZe Świata Oblaci MN – Bangladesz: Przeszło 50 osób, poruszonych świadectwem chrześcijan, przyjęło chrzest

Oblaci MN – Bangladesz: Przeszło 50 osób, poruszonych świadectwem chrześcijan, przyjęło chrzest

Redakcja

8 marca 2021 roku, rozmawiając z Jugenem Kisku, zobaczyłem w jego oczach łzy radości – mówi o. Ajit Victor Costa OMI, superior Delegatury oblackiej w Bangladeszu.

Tego dnia Jugen wraz z 53. innymi mieszkańcami miejscowości Shahabajpur przyjęli chrzest święty. Stali się członkami miejscowej wspólnoty parafialnej pw. św. Pawła (diecezja Rajshahi). Podczas uroczystości 35. nowo ochrzczonych osób otrzymało sakrament bierzmowania, a 18 małżeństw naturalnych stało się związkami sakramentalnymi. Wszyscy należą do grupy etnicznej Santal.

Jugen jest “manjiharam” – przewodniczącym swojej wioski. Jako dziecko udało mu się dostać do katolickiej szkoły podstawowej wraz z internatem, którą prowadzili księża z Papieskiego Instytutu ds. Misji Zagranicznych. W szkole nigdy nie proszono go o zmianę swojej tradycyjnej wiary, systemu wierzeń przodków, w którym dorastał. Jugen był pod ogromnym wrażeniem prostego stylu życia, hojności, dobroci, modlitwy i wrażliwości kapłanów prowadzących szkołę z internatem. Wiele lat później, kiedy założył rodzinę i urodziły mu się dwie córki oraz syn, zaczął marzyć o zostaniu katolikiem.

Do decyzji Jugena przyczynił się oblat, o. Ranjit Costa, który w 2017 roku pomagał jego najstarszej córce w przygotowaniu do zawarcia małżeństwa z katolikiem. Udzielił jej sakramentu chrztu oraz pobłogosławił małżeństwo młodych. Uroczystość zgromadziła tłum mieszkańców Shahabajpur. Wszyscy byli świadkami piękna chrześcijańskiego małżeństwa i wielu z nich wyraziło pragnienie zostania chrześcijanami. Rozpoczęła się katechizacja chętnych. W międzyczasie zmienił się miejscowy proboszcz, a na jego miejsce został skierowany o. Rocky Costa OMI, który kontynuował przygotowanie do chrztu w trakcie pandemii COVID-19.

W dniu 8 marca 2021 roku mieszkańcy Shahabajpur otrzymali sakramenty: chrztu, bierzmowania, Eucharystii oraz zawarli sakrament małżeństwa. Uroczystościom przewodniczył biskup Gervas Rozario, ordynariusz diecezji Rajshahi. Obecni na niej byli: o. Ajit Costa OMI (przełożony oblackiej Delegatury), o. Rocky Costa OMI (proboszcz), o. Lintu Areng OMI (wikariusz parafii), osoby konsekrowane i kilka osób zaproszonych z innych katolickich wiosek.

Podobnie jak św. Józef, Jugen jako chłopiec śnił kiedyś o przyjęciu Jezusa do swojego życia. W roku św. Józefa spełniło się jego od dawna upragnione marzenie. Cała wioska przyjęła Jezusa ze „łzami radości”.

W 2009 r. oblaci utworzyli w Shahabajpur parafię pw. św. Pawła, rdzenną parafię z zaledwie 9. wioskami. Dzięki silnej ewangelizacji misjonarzy wśród wspólnot Santal, Uraon i Pahari, parafia obsługuje dziś 33. wioski. Kilka innych małych miejscowości również uczestniczy w katechumenacie. Każdego roku społeczność jednej lub dwóch osad staje się katolikami. Najdalsza wioska znajduje się 35 kilometrów od centrum. Ponieważ w większości z nich nie ma zbudowanych kościołów, oblaci często korzystają z domu wójta na celebrację Eucharystii i nabożeństw. Mieszkańcy marzą o tym, aby mieć własny, mały wiejski kościół do kultu. Ufają Opatrzności Bożej.

(pg/omiworld)

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda