Home WiadomościZe Świata Oblaci MP – Ukraina: Watykan przekazuje środki na funkcjonowanie „Kuchni dla bezdomnych” w Kijowie

Oblaci MP – Ukraina: Watykan przekazuje środki na funkcjonowanie „Kuchni dla bezdomnych” w Kijowie

Redakcja

Podczas uroczystości odpustowych w Berdyczowie na Ukrainie brat Sebastian Jankowski OMI – koordynator kijowskiej “Kuchni dla bezdomnych”, prowadzonej przez Caritas-Spes Ukraina, oraz przedstawiciel podopiecznych programu, podziękowali kardynałowi Konradowi Krajewskiemu za pomoc papieża Franciszka, jaką przekazała Stolica Apostolska na rzecz dalszego funkcjonowania projektu. Dzięki pomocy Watykanu, inicjatywa ukraińskiego Caritasu jest w stanie szybko reagować na wyzwania pandemii, karmiąc bezdomnych i dbając o środki higieny osobistej. Ponadto od 24 lipca rusza program cotygodniowych rekolekcji dla ubogich Kijowa.

To bardzo wymowny gest – przekazanie krzyża kardynałowi, bo Michał nie tylko wykonał ten krzyż, jako symbol trudnego losu bezdomnych, ale sam jest przykładem ofiarnej służby wśród ubogich. Trzeba podkreślić, że Michał, który obecnie mieszka w domu sióstr Misjonarek Miłości, podczas kwarantanny przygotowywał zupy do codziennej pracy w kuchni. Wstawał trzy razy w tygodniu o 4.30, aby przygotować 150 litrów zupy. Jednocześnie nauczył się obsługiwać sprzęt spawalniczy i zaczął robić krzyże z armatury. Na przykładzie Michała, widzę ogromne zmiany w naszych podopiecznych, bo to oni, otrzymując pomoc, stają się tymi, którzy służą ”- mówi brat Sebastian Jankowski OMI.

Jałmużnik Papieski, kard. Konrad Krajewski, przebywał na Ukrainie w dniach 18-19 lipca 2020 roku. Podczas wizyty poświęcił kamień węgielny i plac pod budowę Domu Miłosierdzia – placówki dla bezdomnych kobiet oraz samotnych matek z dziećmi, który będą prowadzić siostry albertynki. Konsekrował także nową świątynię pw. św. Jana Pawła II we Lwowie i uczestniczył w uroczystościach odpustowych w narodowym sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie.

Podczas prywatnej rozmowy z Papieskim Jałmużnikiem, brat Sebastian wyraził chęć większego zaangażowania na rzecz pomocy bezdomnym.

Kardynał powiedział, że rozdając jedzenie tworzy się wspólnotę, w której można czynić znacznie więcej dobra – wspomina zakonnik.

W najbliższy piątek, dzięki pomocy otrzymanej z Watykanu, oblat wyjeżdża z 50-osobową grupą bezdomnych na rekolekcje.

(pg/zdj. Caritas-Spes Ukraina)

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda