Home WiadomościZe Świata Oblaci NMP – Madagaskar: Prężnie rozwijająca się misja

Oblaci NMP – Madagaskar: Prężnie rozwijająca się misja

Redakcja

Wszyscy tutaj na Madagaskarze czujemy się dobrze. Pomimo trudności, jakie ten kraj przechodzi, staramy się kontynuować naszą posługę dla dobra miejscowych ludzi. Nadal jesteśmy w okresie przejściowym, sytuacja polityczna nie jest stabilna, a kraj jest w wielkim kryzysie dotykającym najuboższą część społeczeństwa. Wiele osób straciło pracę, a liczba ubogich, zwłaszcza w mieście stale wzrasta. Rząd robi wszystko, aby polepszyć status ekonomiczny, jest to jednak niesłychanie trudne; zaspokoić potrzeby ludności i zmniejszyć koszty ich utrzymania.

Miło nam również poinformować, że 25 listopada 2012 roku, w święto Chrystusa Króla, dzięki Jego Ekscelencji biskupowi Fabiano Raharilamboniaina, oficjalnie otworzyliśmy nową misję w diecezji Morondava. Ojcowie Mariusz i Riri są pionierami zaangażowanymi w organizację parafii pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II. Można powiedzieć, że nasza misja w tym rejonie zaczyna się zupełnie od zera, oprócz pięknego nowego samochodu, oferowanego przez Prowincję Wniebowzięcia z Kanady i jeden niezagospodarowany hektar gruntów, który otrzymaliśmy od diecezji. Pierwszą rzeczą, jaką mamy zamiar zrealizować, to zbudowanie małej kapliczki, aby móc zorganizować parafię, a następnie dom dla ojców, aby mogli oni być bliżej swoich chrześcijan. Liczymy na waszą duchową i materialną pomoc, a przede wszystkim na modlitwę, która jest fundamentem realizacji wszelkich zamysłów.

Diecezja Morondava znajduje się na zachodnim wybrzeżu Madagaskaru, nad Kanałem Mozambickim. Jest to miasto z 24 tyś. mieszkańców, ale z okolicznymi wioskami ma ich około 70 tyś. Naszą misję w Morondava rozpoczniemy najpierw w mieście, a następnie pójdziemy do buszu. Oblaci otrzymali kilka zaproszeń do pracy w wielu częściach Madagaskaru, ale wybraliśmy Morondava ze względu na szczególną ubogość poziomu życia jej mieszkańców, zarówno materialną jak i duchową.

Jeżeli zaś chodzi o naszą misję na La Reunion, to nasi koledzy robią tam widoczne postępy. Widząc to, Jego Ekscelencja biskup Gilbert Aubry, biskup Reunion, postanowił dać nam jeszcze jedną parafię w Champ Borne.

Odnośnie naszych programów formacyjnych. Dziękujemy Bogu za to, że dał nam kandydatów na wszystkich szczeblach. W prenowicjacie jest aktualnie 11 prenowicjuszy. W nowicjacie mamy teraz dziewięciu nowicjuszy. Nasza Delegatura ma 27 scholastyków w pierwszej formacji (9 scholastyków studiuje poza naszym scholastykatem, w Fianarantsoa).

To w skrócie wiadomości, jakimi chcemy się z wami podzielić. Mamy nadzieję, że pomoże to wam lepiej poznać naszą Delegaturę i specyfikę pracy na Madagaskarze.

Kończąc ten list, chcielibyśmy życzyć Wam już w wigilię Bożego Narodzenia i Nowego Roku wszystkiego najlepszego. Niech magia tych świąt prowadzi każdego z nas w pokoju i świetle, powszechnej miłości na chwałę Boga. W tym Roku Wiary, prosimy Maryję Pannę, by nas dalej prowadziła w kierunku swego Syna Jezusa Chrystusa.

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda