Home WiadomościZe Świata Oblaci. Nowi prowincjałowie w prowincjach: środkowoeuropejskiej i meksykańskiej

Oblaci. Nowi prowincjałowie w prowincjach: środkowoeuropejskiej i meksykańskiej

Redakcja

Podczas sesji plenarnej w Rzymie, w dniu 14 stycznia 2019 roku, Superior Generalny Zgromadzenia – o Louis Lougen OMI, ukonstytuował zarząd dwóch prowincji naszej rodziny zakonnej.

W Prowincji Środkowoeuropejskiej na urząd prowincjała został powołany o. Feliks Rehbock OMI, zastąpi na tym stanowisku o. Stefana Obergfella OMI, który stał na czele prowincji przez ostatnie 6 lat. Ordynariusz-nominat od 2012 roku jest rektorem kościoła Nikolauskloster w Jüchen (diecezja Aachen). Należy również do sześcioosobowej wspólnoty oblackiej. Angażuje się tu szczególnie w duszpasterstwo rodzin, ale jest również misjonarzem ludowym. Kanoniczne objęcie urzędu nastąpi 26 maja br. Prowincja Środkowoeuropejska sąsiaduje z naszą prowincją, obejmując: Niemcy, Austrię i Czechy. Liczy 116 zakonników: 87 oblatów-prezbiterów, 23 oblatów-braci i 6 scholastyków.

Również Prowincja Meksykańska otrzymała nowego przełożonego. Został nim o. José Ariel Martines Morales OMI. Prowincja liczy 46 zakonników: 34 oblatów-kapłanów, 2 oblatów-braci i 10 scholastyków.

Prowincjałowie są powoływani przez przełożonego generalnego z jego radą na trzyletnią kadencję z możliwością przedłużenia tego czasu o kolejne trzy lata. Według prawa kanonicznego są wyższymi przełożonymi jednostek kościelnych, zrównanymi w prawach rządzenia z biskupami diecezji. Wyjątek stanowią prawa i obowiązki, wynikające ze święceń episkopatu. Są zatem ordynariuszami podległych sobie prowincji, bez prawa udzielania święceń diakonatu i prezbiteratu.

(pg/zdj. rp-online.de, Berns, Lothar/OMI Niemcy)

Za: oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda