Home WiadomościZe Świata Oblaci objęli opieką jedno z najstarszych sanktuariów maryjnych w Bolonii

Oblaci objęli opieką jedno z najstarszych sanktuariów maryjnych w Bolonii

Redakcja

W obecności kardynała Matteo Zuppi misjonarze oblaci z Prowincji Śródziemnomorskiej objęli opieką duszpasterską sanktuarium Matki Bożej od Pomocy w Bolonii – czytamy na portalu oblaci.pl.

Początki kultu Matki Bożej od Pomocy sięgają XVI wieku. Podczas uroczystej Eucharystii metropolita boloński symbolicznie przekazał zakonnikom klucze do świątyni. Wspólnota, która będzie posługiwać w sanktuarium zrodziła się z pragnienia misjonarskiej obecności na tym terenie – wyjaśniają misjonarze oblaci z Prowincji Śródziemnomorskiej.

Dla Założyciela posługa w sanktuariach, szczególnie maryjnych, miała mocny charakter misjonarski. To główne miejsce przepowiadania słowa Bożego przez misjonarzy ludowych (rekolekcjonistów). Święty Eugeniusz miał świadomość, że do takich miejsc przybywa więcej ludzi, którzy mogą słuchać Ewangelii, niż podczas pojedynczych misji parafialnych.

Sanktuarium Matki Bożej od Pomocy w Bolonii zrodziło się z kultu wiernych w XVI wieku. Starożytna drewniana figurka Madonny na tronie z Jezusem umieszczona była w murach miasta. W krótkim czasie wybudowano niewielką kaplicę, a w 1520 roku powstało świeckie stowarzyszenie czcicieli Maryi właśnie w tym wizerunku. Przełomowym punktem historii była uroczysta procesja ulicami miasta z prośba o ustanie zarazy w 1527 roku. Pod koniec XVI wieku wzniesiono murowaną świątynię, która w 1726 roku stała się bazyliką mniejszą. W czasie II wojny światowej kościół uległ całkowitemu zniszczeniu, a figurka Matki Bożej cudownie ocalała. Konsekracja odbudowanej świątyni nastąpiła w 1950 roku.

Źródło: oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda