Home WiadomościZe Świata Obozowe pamiętniki kard. Kozłowieckiego w j. niemieckim

Obozowe pamiętniki kard. Kozłowieckiego w j. niemieckim

Redakcja

deon.plW niemal 60 lat po pierwszym wydaniu w Polsce zostały opublikowane po niemiecku pamiętniki kardynała Adama Kozłowieckiego (1911-2007), opisujące przeżycia w niemieckich obozach śmierci. Książkę zaprezentowano 11 czerwca w Monachium.

Niemieckie wydanie 688-stronicowej książki kard. Kozłowieckiego nosi tytuł “Not und Bedrängnis” (Bieda i opresja), a opublikowała ją oficyna Friedrich Pustet w Ratyzbonie. Słowo wstępne napisał przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, kard. Reinhard Marx. Polski jezuita był od 1939 roku aż do zakończenia wojny więźniem Auschwitz, a potem Dachau.

Duszpasterz miejsca pamięci na terenie byłego hitlerowskiego obozu Dachau, ks. Ludwig Schmidinger, z wielkim uznaniem zwracał uwagę na wartość pamiętników kard. Kozłowieckiego. Jak powiedział, przy lekturze zafascynowało go to, w jaki sposób autor starał się wyjść poza utarte opinie i uprzedzenia. – Choć nie ukrywał także swojej nienawiści i chęci odwetu, zawsze jednak pamiętał o swoim powołaniu jako chrześcijanina – zaznaczył ks. Schmidinger.

Kard. Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł 28 września 2007 r. w wieku 96 lat. Pogrzeb odbył się w Lusace.

W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Rok wcześniej, z okazji 60-lecia swego kapłaństwa, przyjechał do Polski i uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej z Janem Pawłem II w Kaliszu oraz w innych miastach.

Kard. Kozłowiecki został odznaczony wieloma orderami zambijskimi, był żywym symbolem przemian dokonanych na czarnym kontynencie. Przez wiele lat był również członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi. 25 lipca 2007 roku w Mpunde odebrał doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

KAI/pk

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda