Home WiadomościZe Świata Od 2000 roku zginęło niemal 450 misjonarek i misjonarzy

Od 2000 roku zginęło niemal 450 misjonarek i misjonarzy

Redakcja

W Watykanie sporządzono listę obejmującą nazwiska misjonarzy i misjonarek, zamordowanych od 2000 roku.

Według tego raportu, opublikowanego 6 października przez watykańską agencję informacyjną Fides, w latach 2000-2017 zamordowano na świecie 447 osób będących w służbie misyjnej. Było wśród nich pięciu biskupów, 313 księży, trzech diakonów, 10 zakonników, 51 sióstr zakonnych, 16 seminarzystów, trzech członków instytutów życia konsekrowanego, 42 świeckich oraz 4 wolontariuszy. Faktyczna liczba ofiar jest jednak wyższa, bowiem opublikowano tylko potwierdzone przypadki, czytamy w raporcie „Młodzi misjonarze – świadkowie Chrystusa aż do oddania życia”.

Wiele spośród ofiar, to „młodzi, współcześni nam ludzie, podobni do swoich równolatków, wcale nie naiwni i niedoświadczeni”, podkreśla dokument sporządzony na podstawie danych Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Tych 447 osób, w większości w wieku poniżej 40 roku życia, przygotowało się duchowo i kulturowo do zadań w służbie misyjnej. „Oni potrafili ocenić ryzyka związane z miejscami, o których niektórzy myśleli, że będą tam tylko przez pewien czas, inni przez cale życie”.

Wielu spośród zabitych misjonarzy było ofiarami napadów kryminalnych, działań wojennych, jak np. w Syrii oraz na skutek przemocy terrorystów islamskich, wrogich Kościołowi grup bojówkarskich, lub szwadronów śmierci od Filipin przez Amerykę łacińską aż do Afryki. Jedną z ofiar zabójców była zamordowana 24 stycznia 2017 roku w Boliwii polska świecka misjonarka, Helena Kmieć.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda