Orędzie papieża na 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

infoansPięćdziesiąt lat temu papież Paweł VI, dziennikarz, poeta i pisarz, zainicjował tę refleksję nad komunikacją społeczną. W tym roku papież Franciszek przekazuje nam orędzie na 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu na temat: “Komunikacja i Miłosierdzie – owocne spotkanie”. Współczesne społeczeństwa zatraciło wartość komunikacji. Komunikacja została zastąpiona niezliczoną ilością środków i często poziom komunikacji sprowadza się do prostej informacji.

Papież Franciszek zwraca uwagę na słowo, które otacza troską,  leczy, uwalnia, ale często, jeśli zabraknie szczególnej uwagi, jest w stanie zniszczyć relacje, ludy i narody. Konieczne jest, podkreśla papież, “umieć słuchać… Komunikować oznacza dzielić się, a dzielenie się wymaga słuchania, przyjęcia”. Papież zaznacza, że słuchanie jest bardzo trudnym zadaniem. “Słuchać oznacza zwrócić uwagę, wykazać chęć zrozumienia, docenić, szanować, strzec słowa drugiego”.

Ten nacisk, jaki papież kładzie na zagadnienie słuchania, przechodzi potem na zagadnienie miłosierdzia, umiejętności bycia blisko tego, kto nas potrzebuje. Dlatego też stwierdza, że “spotkanie pomiędzy komunikacją a miłosierdziem jest owocne na tyle, na ile rodzi bliskość, która otacza troską, pociesza, uzdrawia, towarzyszy i wyprawia święto. W świecie podzielonym, rozdrobnionym, spolaryzowanym, miłosierne komunikowanie się oznacza przyczynianie się do dobrej, wolnej i solidarnej bliskości między dziećmi Boga i braćmi w człowieczeństwie”.

Temat Światowego Dni Środków Społecznego Przekazu podkreśla, że komunikacja musi otworzyć przestrzeń dialogu, wzajemnego zrozumienia i pojednania, umożliwiając owocne przeżywanie spotkania z drugim człowiekiem. “W sytuacji gdy naszą uwagę często przykuwają liczne komentarze w mediach społecznościowych, które dzielą – napisał jeden z dziennikarzy – papież przypomina nam z okazji tego Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu o potędze słów i gestów, które mogą pomóc przezwyciężyć nieporozumienia, uzdrowić wspomnienia, budować pokój i harmonię”.

ANS – Watykan

Za: www.infoans.org