Osiemsetlecie urodzin św. Bonaventury

Bagnoregio. Każda stuletnia rocznica daje możliwość przybliżenia się do postaci świętego, którą się wspomina. Tego roku obchodzimy osiemsetlecie urodzin świętego Bonawentury z Bagnoregio. 

W wigilię święta, 14 lipca, w audytorium miejskim w mieście Bagnoregio, miała miejsce prezentacja książki Barbary FAES pod tytułem „Bonawentura z Bagnoregio”. Następnie uroczystymi nieszporami w Konkatedrze rozpoczęto się świętowanie liturgicznego wspomnienia Świętego. Liturgii przewodniczył biskup diecezji Lino FUMAGALLI. Na zakończenie, tego samego dnia miała miejsce tradycyjna procesja, podczas której, zgodnie z wielowiekową tradycją, obnosi się relikwie świętego po całym mieście. Natomiast 15 lipca, w dniu liturgicznego wspomnienia, uczczono pamięć Świętego uroczystą Eucharystią. W wydarzeniach tych wzięli również udział liczni reprezentanci wszystkich zakonów franciszkańskich. 

Święty Bonawentura z Bagnoregio (1217–1274). Franciszkanin, kardynał, filozof i teolog, nazwany Doktorem Serafickim. Bonawentura wykładał na paryskiej Sorbonie, był przyjacielem świętego Tomasza z Akwinu. Po śmierci został kanonizowany przez Papieża Sykstusa IV w roku 1482, natomiast w 1588 Papież Sykstus V ogłosił go Doktorem Kościoła. 

Bonawentura napisał oficjalną biografię Franciszka z Asyżu – Legenda Większa – która stała się inspiracją dla Giotta, który namalował freski w bazylice większej w Asyżu przedstawiające życie Biedaczyny. 

Bonawentura przez siedemnaście lat był ministrem generalnym Zakonu, jak również był nazwany drugim fundatorem. Podczas jego posługi jako ministra generalnego zostały opublikowane Konstytucje Narbońskie (Costituzioni Narbonesi), na bazie których powstawały wszystkie późniejsze konstytucje zakonu Braci Mniejszych.

Z okazji osiemsetlecia bonawenturiańskiego, Ministrowie Generalni rodzin franciszkańskich napisali list, wspominając postać Świętego, jego myśl teologiczną jak również ważną rolę w historii Zakonu Franciszkańskiego. 

Zobacz galerie zdjęć:

  1. Civita di Bagnoregio, Italia, 2017.07.14.
  2. Bagnoregio, Vespri e processione, 800 anni dalla nascita di San Bonaventura, 2017.07.14. 
  3. Città di Bagnoregio, Italia, 2017.07.15.
  4. Bagnoregio, Ottavo centenario della nascita di San Bonaventura, 2017.07.15.
  5. Barbara Faes, Presentazione del libro, Bagnoregio, 2017.07.14.

Za: www.ofmconv.net