Home WiadomościZe Świata Otwarto drugi jezuicki uniwersytet na kontynencie afrykańskim

Otwarto drugi jezuicki uniwersytet na kontynencie afrykańskim

Redakcja

To stolica Zimbabwe, Harare, jest miejscem, gdzie został otwarty drugi jezuicki uniwersytet na całym kontynencie afrykańskim.

Uczelnia nosi nazwę Jezuicki Uniwersytet Arrupe (AJU). Będzie kształciła studentów w dziedzinie filozofii oraz innych nauk humanistycznych. Sam uniwersytet otrzymał prawo niezależnego nadawania tytułów na rok, po którym będzie mógł się ubiegać o bezterminową licencję.

Wielkim Kanclerzem Uniwersytetu jest przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Afryki i Madagaskaru, o. Agbonkhianmeghe Orobator SJ. Powiedział on przy jego otwarciu znamienne słowa: „bolesna i nie dająca spokoju rzeczywistość rozległej biedy jest katalizatorem, a jednocześnie wyzwaniem dla rozwoju studiów wyższych w Afryce”.

Mówił on dalej, że AJU będzie cechowało kreatywne i innowacyjne podejście do tego tematu, bo będzie starało się przede wszystkim kształcić społeczeństwo. „Uczelnia pokaże, jak ważne są zasady przejrzystości, równości i sprawiedliwości przy dążeniu do prawdziwej godności i wolności społecznej. Jednocześnie wskaże, jak działać na rzecz przeciwdziałania wykluczeniom socjoekonomicznym i marginalizacji nieuprzywilejowanych ludzi” – wyjaśnił o. Orobator.

„Chcemy przede wszystkim promować edukację, a także dążyć do wzrostu ekonomicznego poprzez promowanie ludzi wykształconych, zdolnych do zdobywania nowej wiedzy, do służby i odpowiedzialności” – powiedział o. dr Kizito Kiyimba SJ, wicekanclerz uczelni.

Jezuici mają duże doświadczenie w prowadzeniu uniwersytetów i szkolnictwa, co wynika z samej historii tego zakonu. Na całym świecie jest obecnie około 200 uczelni wyższych prowadzonych przez ten zakon, w tym Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie, najstarszy uniwersytet w USA Georgetown University w Waszyngtonie, a także Sophia University w Tokio. W Polsce działają dwa jezuickie ośrodki kształcenia wyższego – Akademia Ignatianum w Krakowie oraz PWT Collegium Bobolanum w Warszawie.

AJU to drugi, po uniwersytecie Loyola w Demokratycznej Republice Konga, uniwersytet jezuicki w Afryce, a także siódmy prywatny uniwersytet w Zimbabwe.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda