Home WiadomościZe Świata Padwa: „kamień pamięci” ku czci fr. Placido Cortese

Padwa: „kamień pamięci” ku czci fr. Placido Cortese

Redakcja

W dniu 27 stycznia 2021 r., w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz (27 stycznia 1945 r.), obchodzony jest dzień pamięci ustanowiony dla upamiętnienia ofiar holokaustu z okresu II wojny światowej.

W Padwie obchody zostały poprzedzone wyjątkowym wydarzeniem, mającym miejsce 21 stycznia: do umieszczonych już w poprzednich latach „kamieni pamięci” dodano cztery nowe, upamiętniające trzech Żydów (Ester Giovanna COLOMBO i Guido USIGLI, deportowanych i zamordowanych w Auschwitz; Celina TRIESTE, deportowanej i zamordowanej w Trieście) oraz naszego fr. Placido CORTESE, więzionego, torturowanego i zabitego w siedzibie gestapo w Trieście (listopad 1944 r.).

Na upamiętnienie składa się mała tabliczka mosiężna o wymiarach kostki brukowej położonej na placu św. Piotra w Rzymie (10x10cm), umieszczana przed drzwiami domu, w którym mieszkała ofiara nazizmu, lub w miejscu, w którym została wzięta do niewoli. Na tabliczce wygrawerowane jest imię i nazwisko danej osoby, rok urodzenia, data i ewentualne miejsce deportacji, a także – jeśli jest znana – data śmierci. Te informacje mają na celu przywrócenie godności ludzkiej tym, którzy mieli być zredukowani tylko do kolejnego numeru. W przypadku naszego fr. CORTESE należy zaznaczyć, że nie otrzymał on wprawdzie numeru, gdyż wpadł w ręce hitlerowskiej tajnej policji, gestapo, i nigdy nie przeszedł przez obóz koncentracyjny, gdzie więźniowie byli rejestrowani i numerowani.

Wyrażenie „kamień pamięci” (z niem. Stolperstein – kamień, o który się potykamy) należy zatem rozumieć nie w sensie dosłownym, ale symbolicznym, aby zachęcić do refleksji tych, którzy przechodzą obok i nawet przypadkowo natrafiają na to dzieło. Zwrot ten został zaczerpnięty z Biblii (Księga Izajasza i Pierwszy list św. Piotra) i użyty przez apostoła Pawła w Liście do Rzymian: „Oto kładę na Syjonie kamień obrazy i skałę zgorszenia, a kto wierzy w niego, nie będzie zawstydzony” (Rz 9, 33).

Miejsce wybrane na położenie „kamienia pamięci”, znajdujące się tuż za dziedzińcem bazyliki św. Antoniego – oprócz poszanowania prawdy historycznej, bo właśnie stąd fr. Placido wyruszył na mękę i śmierć – jest wymowne również ze względu na fakt, że od kilku lat niewielki plac przed wejściem do byłego muzeum miejskiego jest poświęcony św. Maksymilianowi M. KOLBEMU (1894-1941), męczennikowi z Auschwitz, kanonizowanemu przez św. Jana Pawła II w 1982 r. Przypomina o tym umieszczona tu tablica.

Od dziś „kamień pamięci” upamiętnia także naszego fr. Placido CORTESE, który ze św. Maksymilianem podzielał ten sam ideał życia w rodzinie franciszkańskiej. Dwaj kapłani i męczennicy miłości! Bardzo trafnie fr. Placido jest określany jako „Kolbe z Cherso” i możemy również dodać „z Padwy”.

Odsłonięcie „kamienia pamięci” dedykowanego fr. Placido odbyło się w czwartek 21 stycznia 2021 r. o godz. 11.15 z udziałem władz miejskich i przedstawicieli gminy żydowskiej w Padwie oraz z zachowaniem obowiązujących norm sanitarnych.

Fr. Giorgio LAGGIONI, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego

Za: www.ofmconv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda