Home WiadomościZe Świata Pagani: kard. Pietro Parolin przewodniczył uroczystościom ku czci św. Alfonsa

Pagani: kard. Pietro Parolin przewodniczył uroczystościom ku czci św. Alfonsa

Redakcja

Nabożeństwo i miłość do Założyciela Redemptorystów, św. Alfonsa Marii de Liguori, w niedzielę 1 sierpnia 2021 r. były niezwykłe. Pagani k. Neapolu, miasto, w którym pochowany jest Święty, przeżyło pamiętny dzień, którego kulminacją była wieczorna celebracja Eucharystii pod przewodnictwem ks. kard. Pietro Parolina, watykańskiego sekretarza stanu.

Plac przed bazyliką stopniowo zapełnił się po brzegi, obejmując w końcu naprawdę spory tłum, na granicy możliwości. Obecnych było również wielu przedstawicieli władz cywilnych, począwszy od prezydenta regionu Kampania Vincenzo De Luca i prawie wszystkich burmistrzów pobliskich gmin: około dwudziestu. Obecnych było pięciu biskupów, ale wielu innych nie mogło uczestniczyć z powodu uroczystości zorganizowanych ku czci św. Alfonsa w ich diecezjach.

W uroczystej celebracji dziękowano Bogu za wzbudzenie w Kościele Świętego Doktora. W swojej homilii kard. Parolin podkreślał, że 150 lat po tym, jak Pius IX przyznał tytuł doktora Kościoła naszemu świętemu, widzimy w tym wydarzeniu docenienie zdolności św. Alfonsa do nauczania i przekazywania w pewny sposób wartości, które opierają się wyzwaniom czasu.

W przypadku św. Alfonsa centralne miejsce zajmuje miłość do Jezusa Chrystusa, prymat modlitwy i pragnienie świętości. Pod koniec uroczystości kardynał sekretarz przyznał, że aby odpowiedzieć na skierowane do niego zaproszenie do Pagani, musiał wrócić do niektórych dzieł św. Alfonsa, które czytał w młodości i które teraz tak bardzo mu pomogły, bo Święty Doktor wciąż potrafi poruszyć serce, używając właściwych słów, aby przejść do tego, co naprawdę liczy się w życiu duchowym, a mianowicie do relacji z Odkupicielem.

1 sierpnia był upalnym dniem, chociaż poźniejsza pora nieco złagodziła temperaturę. Kardynał sekretarz stanu miał okazję doświadczyć innego ciepła, ludzkiego ciepła wielu ludzi – poczynając od młodych – którzy chcieli do niego podejść, porozmawiać z nim, podziękować mu, wyrazić poczucie swojskości, które dla wielu południowych Włoch jest naturalnym przejawem uczucia.

Tego samego dnia odbyła się kolejna wizyta, tym razem ks. arcybiskupa Neapolu w domu, w którym urodził się św. Alfons w Marianelli (obecnie część miasta). Ks. abp Domenico Battaglia, który zawsze był przyjacielem naszego Zgromadzenia (mówi, że swoje powołanie zawdzięcza redemptorystom), chciał odwiedzić miejsca, w których wielki Doktor Kościoła, syn Józefa de Liguori i Anny Cavalieri, przyszedł na ten świat.

Zaprawdę, Kościół nigdy nie przestanie być wdzięczny św. Alfonsowi, który do dziś – jak słusznie przypomina nam fragment Ewangelii na tę uroczystość – dzięki swoim świętym kontynuuje misję nauczania, przepowiadania i uzdrawiania (Mt 9,35).

Serafino Fiore CSsR, przełożony Prowincji Neapolitańskiej

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda