Home WiadomościZe Świata Pallotyni – Arezzo: Ziemia świętych i wina…

Pallotyni – Arezzo: Ziemia świętych i wina…

Redakcja

W upalny letni dzień, 7 sierpnia 2017 roku, w katedrze w Arezzo (Toskania) miała miejsce piękna i ważna uroczystość. Tego dnia na zakończenie mszy św., sprawowanej ku czci św. Donata, biskupa i męczennika – patrona diecezji, jej obecny ordynariusz, JE ksiądz arcybiskup Riccardo Fontanna ogłosił publicznie, że polscy Pallotyni z Prowincji Zwiastowania Pańskiego rozpoczynają pracę w diecezji, a konkretnie w parafii św. Leona w Arezzo. Ksiądz Arcybiskup wyraził swą radość, że diecezja zostaje wzbogacona tak pięknym pallotyńskim charyzmatem. W uroczystości – oprócz skierowanych do pracy w Arezzo: ks. Michała Gorskiego i ks. Michała Zbrojkiewicza – uczestniczyli prowincjałowie dwóch pallotyńskich prowincji: Królowej Apostołów (Włochy) – ks. Antonio Lotti oraz Zwiastowania Pańskiego – ks. Adrian Galbas. Obecny był również ks. Andrzej Śliwka, sekretarz prowincjalny i przełożony poznańskiej wspólnoty, do której na razie przynależą współbracia z Arezzo.

Bezpośrednio przed uroczystością, w siedzibie kurii biskupiej, Ksiądz Arcybiskup i Przełożony Prowincjalny podpisali umowę o współpracy.

W niedzielę, 6 sierpnia, ks. prowincjał Adrian Galbas głosił w nowej parafii kazania na wszystkich mszach świętych, wyrażając nadzieję, że zgodnie z pallotyńskim charyzmatem będziemy tu mogli razem z wiernymi świeckimi głosić Ewangelię ku nieskończonej chwale Bożej i – odnawiając się co dnia – zmierzać ku naszej ostatecznej górze Tabor. Prosił także parafian o serce i cierpliwość dla nowych księży oraz o modlitwę w ich intencji. Przyjęcie ze strony parafian było bardzo serdeczne i gorące (nie tylko ze względu na temperaturę).

Przez najbliższy rok proboszczem parafii będzie nadal ks. Tomasz Kądziołka (były członek naszej prowincji, a obecnie kapłan diecezji Arezzo), zaś ks. Michał Zbrojkiewicz będzie się intensywnie uczył j. włoskiego i specyfiki pracy na włoskiej parafii. Ks. Michał Górski, studiujący obecnie w Rzymie, będzie przyjeżdżał do Arezzo w każdy weekend.

Parafia św. Leona stwarza wielkie możliwości dla rozwoju naszego charyzmatu. Są tu dwa kościoły i mała kaplica, dwie plebanie oraz świetnie wyposażone oratorium, w którym są sale spotkań, miejsca noclegowe ,sale sportowe i boiska. Z oratorium w czasie roku szkolnego korzysta wielu młodych ludzi. Samo Arezzo jest pięknym miastem położonym w sercu Toskanii, niedaleko Florencji i Sieny. To ziemia świętych i wina. Mamy nadzieje, że Pallotyni na trwałe wpiszą się w duchowy pejzaż tych stron.

Prosimy serdecznie o modlitwę w tej intencji.

ks. Michał Zbrojkiewicz SAC

Za: www.sac.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda