Home WiadomościZe Świata Pallotyni – Brazylia: VII Zebranie Regii Matki Bożej Miłosierdzia

Pallotyni – Brazylia: VII Zebranie Regii Matki Bożej Miłosierdzia

Redakcja

W parafii św. Benedykta Czarnego i sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Itaperuna w stanie Rio de Janeiro rozpoczęło się VII Zebranie Regii Matki Bożej Miłosierdzia Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów). Zgodnie z prawem Stowarzyszenia zebranie odbywa się raz na trzy i ma za zadanie zweryfikować aktualną kondycją jednostki, dokonując rewizji dotychczasowego życia i działalności apostolskiej oraz wypracowując plan efektywnego działania na przyszłość, w perspektywie stojących przed Pallotynami zadań i wyzwań. Celem tegorocznego Zebrania jest również przygotowanie wniosków i wybór delegata na XXII Zebranie Generalne, które odbędzie się w dniach od 19 września do 8 października 2022 roku w Konstancinie Jeziorna. Temat spotkania nawiązuje do tematu Zebrania Generalnego i brzmi: „Poruszeni współczuciem – wierność charyzmatowi”.

VII Zebranie Regii Matki Bożej Miłosierdzia zostało otwarte 15 listopada, przez Przełożonego Ks. Zbigniewa Lewandowskiego i potrwa do 19 listopada. W przesłaniu do uczestników Zebrania, Przełożony Generalny Pallotynów, Ks. Jacob Nampudakam, napisał: „Pandemia ma nam do przekazania duchowe przesłanie. Musimy pokładać wiarę w jedynego prawdziwego Boga, stwórcę wszechświata i nie wolno nam czcić bożków stworzonych przez człowieka. Jest to wezwanie do radykalnego życia opartego na Ewangelii, zgodnego z sześcioma przyrzeczeniami, które złożyliśmy w Stowarzyszeniu. Musimy wyjść z siebie i wielkodusznie oddać się służbie Ewangelii i ludziom potrzebującym Boga”. Zostanie przeprowadzona analiza sytuacja Kościoła lokalnego w Brazylii wynikająca z trwającej pandemii Covid19 i jak można pomóc często osamotnionemu człowiekowi w odnalezieniu drogi do Jezusa współczującego i zatroskanemu o zbawienie. Jedną z formą dotarcia do wiernych jest Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego, które propaguje charyzmat św. Wincentego Pallottiego, a w jego skład, którego obok księży, braci i sióstr pallotynek wchodzą również osoby świeckie. Ważnym punktem Zebrania będzie refleksja nad konsekracją pallotyńską i analiza współpracy między kulturalnej i międzynarodowej.

W zebraniu uczestniczy 24 pallotynów, reprezentujących wszystkich pallotynów pracujących w Brazylii (w stanach Rio de Janeiro i Amazonia) oraz w Portugalii. Obecny jest również O. Anselmo Chagas de Paiva, benedykt z Rio de Janeiro, który przedstawi temat główny Zebrania. Mszy św. na rozpoczęcie Zebrania przewodniczył ordynariusz diecezji Campos dos Goytacazes, biskup Roberto Francisco Ferrería Paz

Księża Pallotyni, czyli Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, to zgromadzenie założone w 1835 w Rzymie przez św. ks. Wincentego Pallottiego. Na całym świecie jest ponad 2400 Pallotynów. Regia Matki Bożej Miłosierdzia powstała jako owoc pracy polskich pallotynów, którzy przybyli do Brazylii 5 kwietnia 1973 roku. Obecnie regia pallotyńska w Rio de Janeiro liczy 42 członków, w tym 29 księży (15 polskich misjonarzy). Jednym z priorytetów pracy pallotynów w Rio de Janeiro jest szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego, czego owocem jest prowadzenie dwóch sanktuariów diecezjalnych (w Rio de Janeiro i Itaperuna), wydawanie kwartalnika „Raios da Misericordia Divina” (Promienie Miłosierdzia Bożego) oraz organizowanie diecezjalnych Kongresów Miłosierdzia. Pomagają Kościołowi lokalnemu m.in. w formowaniu świeckich liderów. Regia Matki Bożej Miłosierdzia Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Rio de Janeiro powstała 22 stycznia 2002 r. od 16 czerwca 2019, decyzja Zarządu Generalnego jest jednostką niezależną.  

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda