Home WiadomościZe Świata Pallotyni – Słowacja: Spotkanie Delegatury św. Cyryla i Metodego

Pallotyni – Słowacja: Spotkanie Delegatury św. Cyryla i Metodego

Redakcja

InfoSACW dniach od 22 do 24 maja 2016 r. odbyło się wiosenne spotkanie Delegatury św. Cyryla i Metodego. Miejscem zjazdu była Spišská Nová Ves na Słowacji. W trzydniowym zebraniu wzięło udział 22 pallotynów, 7 pracujących w Czechach i 15 pracujących na Słowacji. Obecny był również ks. Waldemar Pawlik SAC, reprezentujący Zarząd Prowincjalny w Warszawie.

Nasze spotkanie było przede wszystkim czasem wspólnej modlitwy, refleksji nad wydarzeniami ostatnich miesięcy i tygodni, wymianą bogatej myśli oraz budowaniem braterskiej jedności.

Już pierwszego dnia, podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, pochyliliśmy się wspólnie nad końcowym dokumentem XXIII Zebrania Prowincjalnego. Niedzielny wieczór zwieńczył finał Mistrzostw Świata w hokeju, rozgrywany pomiędzy Kanadą a Finlandią. Pomimo burzliwych emocji, wszystkim dopisywał humor.

Drugi dzień zjazdu był czasem różnych sprawozdań i podsumowań. I tak, podczas przedpołudniowej sesji uczestnicy Kapituły ze stycznia 2016 r.: ks. Krzysztof Zontek SAC, ks. Mariusz Leszko SAC oraz ks. Vladimír Peklanský SAC, podzielili się kluczowymi spostrzeżeniami z XXIII Zebrania Prowincjalnego. Po przerwie, ks. Waldemar Pawlik SAC i ks. Adam Łuba SAC przedstawili najważniejsze informacje z tegorocznego, wiosennego zjazdu RPSiD w Kielcach-Karczówce. Szczególny wyraz miała wspólnotowa Eucharystia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Jak celnie zauważył kaznodzieja, ks. Waldemar Pawlik SAC – nasze spotkanie odbywa się w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia, a nasza obecność w tym miejscu jest pielgrzymką do Świętej Bramy. Nawiązując do liturgicznych czytań, Ksiądz Radca wskazał na niezwykły dar, jakim jest Boże Miłosierdzie oraz zachęcał wszystkich do jeszcze większej na niego otwartości i hojnej wdzięczności, wyrażającej się w sposobie życia i wiary. W czasie popołudniowej sesji ks. Pawlik dokonał audytu wizytacji kanonicznej, która odbyła się w kwietniu 2016 r., w Delegaturze. W wystąpieniu Wizytator podzielił się najważniejszymi spostrzeżeniami i obserwacjami. Podziękował przede wszystkim za szczere rozmowy oraz mocno podkreślił, że „czas wizytacji to czas budowania relacji i jedności, czas rozeznawania, a nie dokonywania wielkich reform”.

Podczas tegorocznego spotkania był również czas na wspólną rekreację i wypoczynek. Tym razem najbardziej odważni wybrali się ostatniego dnia w Tatry. Spotkanie zakończyło się obiadem oraz wspólną kawą. Kolejny zjazd już na jesieni 2016 r.

Ks. Mariusz Leszko SAC

Za: InfoSAC 31/05/2016 [18]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda