Home WiadomościZe Świata Pallotyni wybrali Rektora Generalnego

Pallotyni wybrali Rektora Generalnego

Redakcja

32-xxi-assemblea-generale-01-101 października 2016 r., podczas XXI Zebrania Generalnego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni) obradującego w podrzymskim Ariccia, wybrano przełożonego generalnego tegoż Stowarzyszenia. Został nim ponownie ks. Jakub Nampudakam z Prowincji Objawienia Pańskiego (Indie). Jako Rektor Generalny (nazwa własna przełożonego generalnego w SAC) poprowadzi on przez kolejnych sześć lat (2016-2022) ok. 2.400 pallotynów posługujących w prawie 50 krajach świata.

Ks. Jakub urodził się w stanie Kerala w Indiach w 1955 r. Po odbytej formacji w Okresie Wstępnym (nowicjat) oraz studiach filozoficzno-teologicznych w metropolitarnym seminarium św. Karola Boromeusza w Nagpur, w 1981 roku przyjął święcenia kapłańskie. Jako kapłan posługiwał sukcesywnie w pallotyńskim nowicjacie w Indiach (ojciec duchowny i mistrz nowicjatu), jako dyrektor Centrum Animacji Pallotyńskiej w Nagpur, sekretarz generalny SAC w Rzymie, radca generalny i sekretarz ds. formacji oraz, od 2010 r., Rektor Generalny.

Studia specjalistyczne ks. Nampudakam odbył na rzymskim Gregorianum uzyskując licencjat kanoniczny z duchowości i psychologii. Oprócz języków urzędowych i lokalnych z Indii, posługuje się także językiem angielskim, włoskim i niemieckim. Od 25 lutego 2014 r., ks. Jakub Nampudakam jest też członkiem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Został nim zamianowany przez papieża Franciszka.

W Polsce Pallotyni są obecni od 1907 roku. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego zostało założone przez św. Wincentego Pallottiego, apostolskiego mistyka Rzymu, żyjącego w latach 1795-1850. Jest ono jedną z centralnych wspólnot Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, do którego przynależą również Zgromadzenie Sióstr Apostolstwa Katolickiego, Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego oraz rzesze wiernych świeckich, którzy w Zjednoczeniu składają dożywotni „Akt Zaangażowania Apostolskiego”. W Polsce jest takowych ok. 700. Co do gałęzi męskiej, ok. 640 polskich pallotynów pracuje aktualnie nad Wisłą i w ponad 20 krajach świata. Stowarzyszenie – podobnie jak wiele innych zgromadzeń zakonnych o korzeniach europejskich – zmienia pomału adres i „przeprowadza się na południową półkulę”. Faktycznie, ponad 50% pallotynów żyje już w południowych regionach globu. Powtórny wybór pallotyna z Indii na przełożonego generalnego, wybitnie o tym świadczy.

Ks. Stanisław Stawicki SAC
Sekretarz prowincjalny

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda