Home WiadomościZe Świata Pallotyni – Wybrzeże Kości Słoniowej: Święta Bożego Narodzenia i powitanie Nowego Roku w Yamoussoukro

Pallotyni – Wybrzeże Kości Słoniowej: Święta Bożego Narodzenia i powitanie Nowego Roku w Yamoussoukro

Redakcja

Uroczystości na zakończenie roku są jak zwykle okazją do prawdziwej przemiany Bazyliki Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro. Dekoracje zaczęto ustawiać już 22 grudnia 2011 r. W wigilię o godzinie 22.00 rozpoczęła się pasterka, którą poprzedził koncert pieśni w wykonaniu chóru dziecięcego Aniołki Bazyliki. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Stanisław Skuza SAC, rektor Bazyliki, w asyście ks. Janviera Gasore SAC i dk. Cezarego Czerwińskiego SAC. Homilię wygłosił ks. Jean Chardin ze Wspólnoty Misjonarzy Afryki. Jak co roku, w czasie Pasterki Bazylikę wypełniał tłum liczący ponad cztery i pół tysiąca osób.

W uroczystość Bożego Narodzenia Mszę św. sprawował ks. Janvier Gasore SAC, a homilię wygłosił ks. Jean Chardin, w której mówił, aby Jezus zamieszkał w naszych sercach.

W poniedziałek 26 grudnia, w uroczystość św. Szczepana pierwszego Męczennika Kościoła, ministranci z Bazyliki mieli okazję celebrować swoje doroczne święto.

Tradycją lat ubiegłych, wigilię Nowego Roku celebrowano w katedrze św. Augustyna, gdzie odprawiono Mszę św. w intencji pokoju pod przewodnictwem biskupa Yamoussoukro, Jego Ekscelencji Marcellina Yao Kouadio.

Następnego dnia, 1 stycznia 2012 r., do bazyliki Matki Bożej Pokoju przybyła pielgrzymka Wspólnoty Świętego Idziego, która co roku wybiera uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, Matki Boga, na odbycie dorocznej pielgrzymki. Pięknym akcentem było zaproszenie wszystkich ludzi do tego, aby żyli w pokoju i go rozpowszechniali. W programie znalazł się marsz pokoju, który wyruszył o godz. 9.30, a uczestniczyli w nim członkowie Wspólnoty Świętego Idziego, zaproszeni goście, licznie zgromadzeni wierni i około sześćdziesięciorga dzieci ze Szkoły Pokoju. Po marszu odmówiono modlitwę różańcową w intencji pokoju, a następnie została odprawiona Msza św., w której wzięło udział wiele osobistości, m.in. zastępca prefekta Yamoussoukro, pani Aman Carmen; deputowany Amani Molo; Kouadio Désiré, a także przedstawiciele władz wojskowych, Jean Baptiste Faye z Kontyngentu Senegalskiego Onuci (Operacja ONZ na Wybrzeżu Kości Słoniowej) i Marshal z Policji ONZ.

Podczas Mszy św. odmówiono modlitwy o pokój, a następnie wypuszczono dwie gołębice na znak pokoju i nadziei na spokojny i szczęśliwy rok. Na koniec uroczystości, każdy miał okazję podpisać się pod papieskim apelem o pokój, manifestując w ten sposób swoją przynależność do grona twórców pokoju oraz podjęcie z tego tytułu konsekwentnych zachowań przez cały 2012 rok.

Ks. Stanisław Skuza SAC

Za: InfoSAC 12/01/2012 [2]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda