Home WiadomościZe Świata Pallotyni: XIII Spotkania Kontynentalnego Wyższych Przełożonych Europejskich ciąg dalszy…

Pallotyni: XIII Spotkania Kontynentalnego Wyższych Przełożonych Europejskich ciąg dalszy…

Redakcja

Drugi dzień roboczy Spotkania Wyższych Przełożonych Europejskich zasadniczo został poświęcony zagadnieniu Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Podjęcie tego tematu wynika w sposób oczywisty z pallotyńskiego charyzmatu, a dodatkową motywacją była prośba Zarządu generalnego, aby ten temat zaistniał w obradach spotkań kontynentalnych. Referat wprowadzający w zagadnienie ZAK wygłosił ks. Artur Stępień, radca prowincjalny. Konkretne fakty dotyczące działalności i rozwoju ZAK w Polsce były asumptem do dyskusji i refleksji odnośnie działalności Zjednoczenia w innych europejskich jednostkach Stowarzyszenia oraz namysłu nad naturą relacji SAC-ZAK. Głos w tej dyskusji zabrał także abp Henryk Hoser SAC, który tego dnia przewodniczył także Mszy Świętej.

Po południu uczestnicy Spotkania zwiedzali Warszawę oraz poznawali historię Polski. Szczególnie wyrażenie zrobiło na uczestnikach Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Trzeci dzień Spotkania był intensywnym czasem dyskusji nad postanowieniami poprzedniego spotkania Kontynentalnego, które miało miejsce dwa lata temu w Wiedniu. Omówiono m.in. projekt wspólnej pomocy dla Ukrainy i potrzebę intensywnego zaangażowania się w duszpasterstwo rodzin.

Wśród nowych inicjatyw pojawiła się propozycja zorganizowania sieci młodzieży skupionej wokół pallotynów i pallotyńskiego charyzmatu. Konkretnym środkiem i pierwszym krokiem w kierunku realizacji tego wielkiego projektu, będzie spotkanie młodzieży pallotyńskiej z Europy w Ołtarzewie w przyszłym roku. Ponadto uczestnicy położyli akcent na wymianę międzykulturową oraz zaapelowali do Zarządu Generalnego o kontynuacje namysłu nad uregulowaniem obecności pallotynów z innych jednostek na terenie gdzie jest trwała pallotyńska struktura w postaci prowincji, regii czy delegatury.

Ostatni dzień upłynął pod hasłem wyboru nowego prezydium Spotkania Kontynentalnego, miejsca i daty kolejnego
Spotkania oraz krótkiej ewaluacji obecnego Spotkania.

Nowe prezydium Spotkania Wyższych Przełożonych Europejskich przedstawia się następująco:

  • Przewodniczący – ks. Zenon Hanas
  • Vice-przewodniczący – ks. Helmut Scharler
  • Sekretarz – ks. Grzegorz Kurp

Na miejsce kolejnego spotkania w 2019 roku wybrano Ukrainę, jeśli jednak sytuacja polityczna nie pozwoliłaby na organizację, Spotkanie odbędzie się w Ząbkowicach Śląskich.

Uczestnicy podczas ewaluacji wyrazili swoje zadowolenie ze Spotkania podkreślając, możliwości spotkania i wymiany poglądów. To, co jest istotne, to fakt, iż pomimo różnicy zdań odnośnie do oceny sytuacji Kościoła i Stowarzyszenia w Europie, która wybrzmiewała podczas obrad, Spotkanie było pełne braterskiej jedności, doskonałych relacji i zaufania.

Ks. Grzegorz Kurp SAC

Za: www.pallotyni.org

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda