Papieski piątek w Villavicencio – beatyfikacje i modlitwa o pojednanie

Cały dzisiejszy dzień, 8 września, gdy w Kościele obchodzone jest święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Papież Franciszek spędzi w położonym 86 km. na południe od stołecznej Bogoty mieście Villavicencio.

Dokona tam beatyfikacji dwóch duchownych męczenników i będzie przewodniczył modlitwie w intencji pokoju i pojednania w Kolumbii.

O godz. 7.50 (14.50 czasu polskiego) samolot A 321 włoskich linii Alitalia z Ojcem Świętym na pokładzie odleci z lotniska wojskowego w Bogocie, by po 40 minutach wylądować w Villavicencio. To liczące 452 tys. mieszkańców miasto jest stolicą stanu Meta.

O godz. 9.00 (16.00 czasu polskiego) papież przybędzie na teren CATAMA, gdzie pozdrowi zgromadzonych, a następnie o 9.30 będzie przewodniczył Mszy św., podczas której dokona beatyfikacji dwóch duchownych – męczenników za wiarę – bpa Jesúsa Jaramillo Monsalve z Instytutu Misji Zagranicznych z Yarumalu, ordynariusza diecezji Arauca, zamordowanego w 1989 r. koło miasta Fortul przez lewackich partyzantów, oraz kapłana diecezjalnego ks. Pedro Maríi Ramíreza Ramosa, zabitego, również z nienawiści do wiary, w 1948 r. w Armero.

Bp Jezus (Jesús) Emilio Jaramillo urodził się 14 lutego 1916 w Santo Domingo (prowincja Antioquia). W 1940 przyjął święcenia kapłańskie w Instytucie Misji Ksaweriańskich z Yarumalu. 11 listopada 1970 Paweł VI mianował go biskupem – wikariuszem apostolskim Arauca (sakrę nominat przyjął 10 stycznia 1971).

Gdy 19 lipca 1984 dotychczasowy wikariat stał się diecezją, został jej pierwszym biskupem. Zginął z rąk bojówkarzy tzw. Wojska Wyzwolenia Narodowego (ELN) 2 października 1989.

Ks. Piotr Maria (Pedro María) Ramírez Ramos, znany jako „ksiądz z Armero”, urodził się 23 października 1899 w miejscowości La Plata (departament Huila). W 1931 został wyświęcony na kapłana, od 1948 był proboszczem w Armero (departament Tolima). Ale już po kilku tygodniach – 10 kwietnia tegoż roku, podczas trwających tam zamieszek, wywołanych zabójstwem dzień wcześniej w Bogocie polityka liberalnego Jorge Eliécera Gaitána, zginął z rąk uzbrojonych mężczyzn, którzy wdarli się do kościoła, w którym pełnił posługę.

Po południu ( o godz. 15.40 – 22.40 w Polsce) Ojciec Święty uda się do Parque Las Malocas, gdzie będzie przewodniczył Wielkiemu Zgromadzeniu Modlitewnemu o Pojednanie Narodowe. Obok modlitwy połączonej z przedstawieniem psalmu 85 przewidziano też 4 świadectwa i oczywiście przemówienie Papieża Franciszka.

Ostatnim punktem pobytu Franciszka w Villavicencio, przed udaniem się na lotnisko i wyruszeniem w drogę powrotną do Bogoty będzie zatrzymanie się i chwila modlitwy przy Krzyżu Pojednania w Parque de los Fundadores.

Lądowanie w Bogocie zaplanowano na godz,18.45 (1.45 w nocy czasu polskiego). Z lotniska wojskowego papież uda się do nuncjatury apostolskiej, gdzie spożyje wieczerzę i uda się na spoczynek.

KAI/mp

Za: www.deon.pl