Home WiadomościZe Świata Papież: chorzy mają uprzywilejowane miejsce w Kościele

Papież: chorzy mają uprzywilejowane miejsce w Kościele

Redakcja

Kościół jest „szpitalem polowym”, który przygarnia najsłabszych, czyli chorych. Mają oni w Kościele uprzywilejowane miejsce. Nie mogą być wykluczani. Wręcz przeciwnie należy otoczyć ich opieką oraz zatroszczyć się o nich. Papież Franciszek mówił o tym podczas audiencji środowej. Kontynuując cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich zwrócił uwagę, że w 5 rozdziale św. Łukasz ukazuje Kościół właśnie jako „szpital polowy”.

Ojciec Święty podkreślił, że to właśnie św. Piotr, który miał pierwszeństwo wśród apostołów, przechodził pomiędzy chorymi, tak, jak czynił to Jezus, biorąc na siebie ich słabości i choroby. „Pozwalał, aby to sam Chrystus, żyjący i działający okazywał swoją moc” – mówił Franciszek.

“Napełniony Duchem swego Pana, Piotr przechodzi i nic nie czyni. To jego cień staje się uzdrawiającą «czułością», przekazem zdrowia, tchnieniem czułości Zmartwychwstałego, pochylającego się nad chorymi i przywracającego życie, zbawienie, godność – podkreślił Papież. – W ten sposób Bóg manifestuje swoją bliskość i czyni z ran swoich dzieci – powiedzmy to trochę trudniejszym językiem – «miejsce teologiczne swojej czułości» (Rozważanie poranne w Domu Świętej Marty, 14.12.2017). W ranach chorych, w chorobach, które stanowią przeszkodę, aby iść naprzód przez życie, zawsze obecny jest Jezus, rana Jezusa. Jezus, który wzywa każdego z nas do zaopiekowania się nimi, umacniania ich oraz uzdrawiania.”

Franciszek zauważył, że takie postępowanie Piotra wzbudziło nienawiść oraz zazdrość u saduceuszy, którzy uwięzili apostołów i zabronili im nauczania.

“Ci ludzie widzieli cuda czynione przez apostołów nie w sposób magiczny, ale w imię Jezusa; ale nie chcieli tego przyjąć i umieścili ich w więzieniu; poddali ich chłoście. Ci zostali cudownie uwolnieni, ale przeciwnicy mieli na tyle twarde serca, że nie chcieli uwierzyć temu, co widzieli – zwrócił uwagę Franciszek. – Wówczas Piotr odpowiedział dając klucz do życia chrześcijańskiego: «Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi» (Dz 5,29), ponieważ oni – saduceusze – powiedzieli: «nie możecie dalej podążać tą drogą, nie powinniście uzdrawiać». «Ja jestem bardziej posłuszny Bogu, niż ludziom»: Oto wielka odpowiedź chrześcijańska.”

Papież zachęcił, byśmy prosili Ducha Świętego o siłę, aby nie przestraszyć się tych, którzy każą nam milczeć, którzy nas zniesławiają, czy wręcz nastają na nasze życie.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Za: www.vaticannews.va

Pełny tekst katechezy: TUTAJ

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda