Home WiadomościZe Świata Papież do marianów: naśladujcie ewangeliczne życie Matki Jezusa

Papież do marianów: naśladujcie ewangeliczne życie Matki Jezusa

Redakcja

„Zakonnik, kapłan, musi być blisko, musi być miłosierny, wybaczać wszystko i być czułym – a nie agresywnym – cierpliwym i miłosiernym każdego dnia” – powiedział papież do uczestników kapituły generalnej Zgromadzenia Księży Marianów. Przypomniał, że odbywa się ona w kontekście 350. rocznicy założenia instytutu z inicjatywy św. Stanisława Papczyńskiego w Krakowie w 1670 r. Wskazał następnie na trzy ważne elementy charyzmatu wspólnoty: miłość do Maryi, modlitwa za zmarłych oraz troska o ubogich.

Powołując się na założyciela Marianów Franciszek zauważył, że głównym wyrazem czci oddawanej Maryi jest naśladowanie jej ewangelicznego życia, a nabożeństwo do Matki Jezusa karmi się i wzrasta poprzez słuchanie i rozważanie Słowa Bożego.

Drugim rysem duchowości zgromadzenia Marianów jest modlitwa za zmarłych, co wskazuje na jego eschatologiczny charakter. Za życia św. Stanisława Papczyńskiego polecano szczególnie dwie duże grupy osób: żołnierzy poległych w walce oraz zmarłych w powodu dżumy. Papież wskazał, że dziś trzeba modlitwy za żołnierzy, którzy giną w różnych częściach świata.

Trzecim elementem charyzmatu jest troska o ubogich. Pod koniec XVII wieku chodziło głównie o wsparcie dla proboszczów. W ten sposób marianie odpowiadali na problemy tamtych czasów, którymi były: osłabienie wiary szczególnie wśród najbiedniejszych grup społecznych, brak powołań kapłańskich i zakonnych oraz ubóstwo ogromnej części społeczeństwa.

„Uczyniliście to w ostatnich czasach, umieszczając wśród priorytetów duszpasterskich otwartość na świeckich, ochronę życia od poczęcia do śmierci, troskę o najsłabszych i wsparcie dla rodzin przeżywających trudności – zaznaczył papież. – Są to wybory, które znajdują odzwierciedlenie np. w centrum naprotechnologii i pomocy rodzinie, które utworzyliście przy sanktuarium w Licheniu, w Polsce; oraz w nowych obszarach misyjnych, na które otworzyliście się w Azji i Afryce. Niech Pan pomoże wam dalej podążać tymi drogami”.

Franciszek zakończył spotkanie, przywołując trzy tytuły maryjne, którymi św. Jan Paweł II zaprosił marianów do czci Niepokalanego Poczęcia: „Maryjo «stolico mądrości», aby wasze świadectwo Ewangelii było mocne i solidne; Maryjo «pocieszycielko strapionych», aby ludzie naszych czasów znaleźli w was miłość i współczucie, i aby pociągała ich do Boga wasza ofiarność i bezinteresowna służba; Maryjo «Matko miłosierdzia», abyście byli bogaci w matczyne współczucie dla dusz odkupionych krwią Chrystusa i wam powierzonych”.

Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va / Watykan
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda