Home WiadomościZe Świata Papież do młodych Maltańczyków: najpiękniejszą rzeczą w życiu jest radość poświęcania się w miłości

Papież do młodych Maltańczyków: najpiękniejszą rzeczą w życiu jest radość poświęcania się w miłości

Redakcja

“Najpiękniejszą rzeczą w życiu jest radość poświęcania się w miłości, która nas wyzwala” – mówił papież Franciszek do młodych Maltańczyków w krótkim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Odmówił ją z uczestnikami Mszy św., jaką odprawił w miejscowości Floriana. Ojciec Święty wraz z zebranymi modlił się do Matki Bożej o pokój, „myśląc o tragedii humanitarnej umęczonej Ukrainy, wciąż jeszcze bombardowanej w tej świętokradczej wojnie. Nie przestawajmy modlić się i pomagać tym, którzy cierpią” – zaapelował papież.

Publikujemy uzupełniony tekst papieskich rozważań.

Drodzy bracia i siostry!

Jestem wdzięczny za słowa, które arcybiskup Scicluna skierował do mnie w waszym imieniu. Ale to ja mówię do was: dziękuję!

Pragnę wyrazić wdzięczność panu Prezydentowi Republiki i władzom, moim braciom biskupom, wam, drodzy kapłani, zakonnicy i zakonnice oraz wszystkim obywatelom i wiernym Malty i Gozo za przyjęcie i czułość, jakie otrzymałem. Dziś wieczorem, po spotkaniu z kilkoma braćmi i siostrami migrantami, nadejdzie już czas powrotu do Rzymu, ale zabiorę ze sobą wiele chwil i słów z tych dni. I wiele gestów. Przede wszystkim zachowam w sercu wiele twarzy oraz jaśniejące oblicze Malty! Dziękuję również tym, którzy pracowali na rzecz tej wizyty, i pragnę serdecznie pozdrowić braci i siostry z różnych wyznań chrześcijańskich oraz religii obecnych tutaj. Proszę was wszystkich o modlitwę za mnie; ja będę się modlił za was. Módlmy się za siebie nawzajem!

Na tych wyspach oddycha się poczuciem Ludu Bożego. W ten sposób idźcie naprzód, pamiętając, że wiara wzrasta w radości i umacnia się w dawaniu. Kontynuujcie łańcuch świętości, który doprowadził tak wielu Maltańczyków do entuzjastycznego poświęcenia się Bogu i innym. Myślę o Dun Ġorġ Preca, kanonizowanym piętnaście lat temu.

Na koniec chciałbym skierować słowo do młodych, którzy są waszą przyszłością. Drodzy młodzi przyjaciele, dzielę się z wami najpiękniejszą rzeczą w życiu. Czy wiecie, co to jest? To właśnie radość poświęcania się w miłości, która nas wyzwala. Ale ta radość ma imię: Jezus. Życzę wam piękna zakochania się w Jezusie, który jest Bogiem Miłosierdzia, jak słyszeliśmy to w dzisiejszej Ewangelii, który w was wierzy, marzy z wami, kocha wasze życie i nigdy was nie zawiedzie. Zawsze podążajcie naprzód z Jezusem, ale też z rodziną, z Ludem Bożym. I dlatego też nie zapominajcie o korzeniach. Rozmawiajcie ze starcami, rozmawiajcie z dziadkami, rozmawiajcie z osobami starszymi!

Niech Pan wam towarzyszy, a Matka Boża niech was strzeże. Teraz módlmy się do niej o pokój, myśląc o tragedii humanitarnej umęczonej Ukrainy, wciąż jeszcze bombardowanej w tej świętokradczej wojnie. Nie przestawajmy modlić się i pomagać tym, którzy cierpią. Pokój niech będzie z wami!

Tłum. o. Stanisław Tasiemski OP, azr (KAI) / Florian / Florian

 

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda