Home WiadomościZe Świata Papież Franciszek odwiedził Radio Watykańskie i L’Osservatore Romano

Papież Franciszek odwiedził Radio Watykańskie i L’Osservatore Romano

Redakcja

„Ile osób was słucha, do ilu czytelników docieracie? To pytanie powinniście sobie stawiać codziennie” – mówił Franciszek, goszcząc w porannym programie włoskiej redakcji Radia Watykańskiego. Ojciec Święty złożył dziś wizytę w historycznej siedzibie Radia Watykańskiego, w Palazzo Pio, w którym od ubiegłego roku mieszczą się również redakcje L’Osservatore Romano. Papieska wizyta była związana z 90-leciem Radia Watykańskiego i 160-leciem watykańskiego dziennika L’Osservatore Romano.

Po przybyciu na miejsce Papież Franciszek został powitany przez Prefekta Dykasterii, dr Paolo Ruffiniego, oraz przez Sekretarza Dykasterii, Ks. prał. Lucio Adriána Ruiza. W atrium Ojciec Święty pozdrowił dyrektorów dykasterii i 8 redaktorów z różnych kontynentów. Następnie Ojciec Święty wjechał windą na drugie piętro i odwiedził redakcję “L’Osservatore Romano” oraz kaplicę, w której odczytał Modlitwę za środki społecznego przekazu:

„Panie, naucz nas wychodzić poza nasze «ja» i wyruszać na poszukiwanie prawdy. Naucz nas iść, by zobaczyć, naucz nas słuchać, nie pielęgnować uprzedzeń, nie wyciągać pospiesznych wniosków. Naucz nas chodzić tam, gdzie nikt nie chce pójść, poświęcić czas na zrozumienie, zwracać uwagę na to, co najważniejsze, nie dać się rozproszyć przez to, co zbędne, odróżniać mylące pozory od prawdy. Obdarz nas łaską rozpoznawania miejsca Twojego przebywania w świecie i szczerością opowiadania o tym, co zobaczyliśmy”.

Franciszek odmówił także modlitwę „Zdrowaś Maryjo”.

Następnie Papież wjechał windą na czwarte piętro i ze Studia 9 Radia Watykańskiego skierował do słuchaczy pozdrowienie na żywo.

„Dziękuję za waszą pracę, za to, co robicie. Mam tylko jedno zmartwienie – jest wiele powodów, by niepokoić się o Radio, o L’Osservatore – ale jedno, które porusza moje serce: ilu słucha Radia, a ilu czyta L’Osservatore Romano? Nasza praca ma służyć docieraniu do ludzi, aby to, nad czym tutaj pracujemy, co jest piękne, wspaniałe, wymaga trudu, docierało do ludzi, zarówno za pomocą tłumaczeń, jak i za pomocą krótkich fal, jak pan powiedział… Pytanie, które musimy sobie zadać brzmi: “Ile? Do ilu ludzi to dociera?”, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo – dla wszystkich organizacji – niebezpieczeństwo, że organizacja jest piękna, praca jest piękna, ale nie dociera tam, gdzie powinna… Trochę jak historia o narodzinach myszy: góra, która rodzi mysz…. Zadawajcie sobie codziennie to pytanie: do ilu osób docieramy? Ilu ludzi otrzymuje przesłanie o Jezusie przez “L’Osservatore Romano”? To jest bardzo ważne, bardzo ważne!” – powiedział Franciszek.

Rozmawiający z Nim redaktorzy Sekcji Włoskiej Radia Watykańskiego zapewnili Ojca Świętego o wysiłkach podejmowanych, by głos mediów papieskich docierał do jak największej ilości osób, o czym świadczy fakt, że programy Radia Watykańskiego retransmituje około tysiąca stacji na całym świecie.

Następnie na pierwszym piętrze Papież zwiedził Open Space, a zaraz potem udał się do Sali Marconiego. Po wstępnym pozdrowieniu wygłoszonym przez dr Ruffiniego, Ojciec Święty skierował kilka słów do obecnych redaktorów.

Papież podziękował redaktorom za ich pracę. Wyraził uznanie dla dobrej organizacji pracy i podkreślił konieczność dobrego funkcjonowania instytucji, aby się ona rozwijała. Przestrzegł przed biurokratyzacją i przerostami administracyjnymi. Wskazał na konieczność kreatywności i zdolności do podejmowania decyzji. “Żeby struktura była funkcjonalna, każdy musi mieć wystarczającą swobodę działania, zdolność do podejmowania ryzyka, a nie musiał prosić o pozwolenie, pozwolenie, pozwolenie…, to paraliżuje. Funkcjonalne, nie funkcjonalistyczne. Czy to rozumiecie? Śmiało, bądźcie odważni” – zachęcił Franciszek.

Po zakończeniu wizyty papież opuścił Palazzo Pio i powrócił do Watykanu.

Poprzednia papieska wizyta w Radiu Watykańskim miała miejsce w 2006 r. za pontyfikatu Benedykta XVI. Papież Franciszek przyjął na audiencji całą Dykasterię ds. Komunikacji w 2019 r.

st (KAI) / Watykan

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda