Home WiadomościZe Świata Papież mianował kardynała O’Malleya OFMCap członkiem Kongregacji Nauki Wiary

Papież mianował kardynała O’Malleya OFMCap członkiem Kongregacji Nauki Wiary

Redakcja

Jak przewiduje tygodnik “America”, tą decyzją, papież chciał wzmocnić związek kongregacji z komisją do spraw nadużyć seksualnych.

O’Malley został mianowany przez Franciszka pełnoprawnym członkiem Kongregacji Nauki Wiary.

“Watykan wydał oświadczenie w południe, w sobotę 14 stycznia. Podkreślił fakt, że kardynał (i arcybiskup Bostonu) jest jednocześnie przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, która została powołana przez Franciszka w 2014 r.” – zauważa tygodnik.

Powołanie kardynała na członka Kongregacji Nauki Wiary ma być wyraźnym znakiem bezpośredniego związku kongregacji ze wspomnianą komisją. Do jej zadań należy przede wszystkim badanie przypadków wykorzystywania nieletnich przez osoby duchowne, ale także zaniedbań, których dopuścili się biskupi w kontekście koniecznej ochrony dzieci.

Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich została powołana przez papieża w marcu 2014 roku. Franciszek pisał wtedy, że oczekuje od komisji: “jak najbardziej pożytecznych inicjatyw chroniących małoletnich i uwrażliwiających dorosłych, aby zrobić wszystko, co możliwe, by przestępstwa takie jak te, nie powtarzały się w Kościele”.

Kardynał O’Malley jest aktualnie drugim Amerykaninem w strukturach Kongregacji Nauki Wiary.

America/ml

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda