Home WiadomościZe Świata Papież na Anioł Pański: nie wyobrażam sobie Kościoła bez sióstr zakonnych

Papież na Anioł Pański: nie wyobrażam sobie Kościoła bez sióstr zakonnych

Redakcja

Każdy chrześcijanin przez Chrzest wezwany jest do całkowitego ofiarowania siebie Bogu. Jednak to oddanie przeżywają w sposób szczególny zakonnicy, mnisi i świeccy konsekrowani, którzy przez złożenie ślubów należą wyłącznie do Boga. Mówił o tym Papież na Anioł Pański przy okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Franciszek wskazał, że osoby konsekrowane wnoszą światło Chrystusa w najgłębsze mroki tego świata, wszędzie tam gdzie brakuje nadziei.

„Osoby konsekrowane są znakiem Boga w różnych sferach życia, są zaczynem rozwoju społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i braterskiego, proroctwem dzielenia się z maluczkimi i ubogimi. Tak rozumiane i przeżywane życie konsekrowane jawi się nam takim, jakie jest naprawdę: darem Boga! – mówił Ojciec Święty. – Każda osoba konsekrowana jest darem dla ludu Bożego w drodze. Bardzo potrzeba tej obecności, która umacnia i odnawia dzieło głoszenia Ewangelii, wychowania chrześcijańskiego, miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących, modlitwy kontemplacyjnej; zaangażowania w formację ludzką i duchową młodzieży i rodzin oraz zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości i pokoju w rodzinie ludzkiej”.

W tym kontekście Papież zachęcił zebranych na Anioł Pański do podjęcia refleksji nad tym, co by się stało, gdyby w Kościele zabrakło sióstr.

„Zastanówmy się, co by się stało, gdyby nie było sióstr; nie było sióstr w szpitalach, gdyby nie było ich na misjach, gdyby nie było ich w szkołach? Pomyślcie o Kościele bez sióstr zakonnych… Nie, to jest nie do pomyślenia! One są darem, zaczynem niosącym do przodu cały lud Boży. To są wspaniałe kobiety, te, które konsekrują swe życie i niosą orędzie Chrystusa – podkreślił Papież. – Kościół i świat potrzebują tego świadectwa miłości i miłosierdzia Bożego. Konsekrowani, zakonnicy i zakonnice świadczą o miłości Boga, mówią o tym, że Bóg jest miłosierny”.

Franciszek przypomniał, że przyszły rok w Kościele dedykowany będzie osobom konsekrowanym.

bz/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda