Home WiadomościZe Świata Papież o synodzie: był to czas pocieszenia i nadziei

Papież o synodzie: był to czas pocieszenia i nadziei

Redakcja

Czasem pocieszenia i nadziei oraz wydarzeniem słuchania nazwał Papież Synod Biskupów na temat młodzieży. Franciszek mówił o tym w rozważaniu przed „Anioł Pański”. Przypomniał, że to słuchanie wymagało czasu, uwagi oraz otwartości umysłu i serca.

Ten trud słuchania, zauważył Ojciec Święty, zmieniał się w pocieszenie poprzez żywą oraz pobudzającą obecność młodych ludzi.

“W tej zasadniczej postawie słuchania próbowaliśmy odczytywać rzeczywistość, zrozumieć znaki naszych czasów. Było to rozeznanie wspólnotowe, dokonywane w świetle słowa Bożego i Ducha Świętego – mówił Franciszek. – Jest to jeden z najpiękniejszych darów, jakim Pan obdarza Kościół katolicki, to znaczy zgromadzenie głosów i twarzy z najróżniejszych rzeczywistości, aby w ten sposób spróbować podjąć interpretację, która bierze pod uwagę bogactwo i złożoność zjawisk, zawsze w świetle Ewangelii.”

Kończący się synod podjął wiele wyzwań, takich jak świat cyfrowy, współczesne migracje, znaczenie cielesności i seksualności oraz dramat wojen i przemocy. Owoce tego wydarzenia będą dojrzewały, ale najważniejszy już został osiągnięty. To metoda pracy jaka została podjęta.

“Chciałbym jednak powiedzieć, że pierwszym owocem tego zgromadzenia synodalnego powinien być właśnie wzór metody, którą staraliśmy się stosować począwszy od fazy przygotowawczej – mówił Papież. – Styl synodalny, którego głównym celem nie jest opracowanie dokumentu, również wartościowego i użytecznego. Jednak ważniejsze od dokumentu jest to, aby szerzył się pewien sposób bycia i współpracy, młodych i starych, słuchając i rozeznając, by wypracować decyzje duszpasterskie zgodne z rzeczywistością.”

Na zakończenie Franciszek wyraził dziękczynienie Panu Bogu za dar synodu oraz prosił Ducha Świętego, aby pomagał rozwijać z mądrą wyobraźnią owoce tego wydarzenia w codzienności.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Za: www.vaticannews.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda