Home WiadomościZe Świata Papież przy grobie „apostoła jedności”

Papież przy grobie „apostoła jedności”

Redakcja

Mauritius jest wyspą bardzo zróżnicowaną religijnie i kulturowo, jednak nie było na niej nigdy większych konfliktów międzyreligijnych. Jest to zasługa „apostoła jedności”, jak Maurytyjczycy popularnie nazywają bł. ojca Jacquesa Désiré Lavala. Przy jego grobie Franciszek będzie się modlił o pokój i braterstwo.

Papież przybył na Mauritius w rocznicę śmierci bł. Lavala, kiedy lokalny Kościół obchodzi wspomnienie tego błogosławionego misjonarza. „Jego postać jest wciąż bardzo żywa, a przesłanie nad wyraz aktualne. Bł. Laval jest ważnym punktem odniesienie dla przedstawicieli różnych religii” – mówi Radiu Watykańskiemu o. Tadeusz Kud, ze Zgromadzenia Ducha Świętego, który na wyspie pracuje już 24 lata. Należy on do tego samego zgromadzenia, co apostoł Mauritiusa.

“Kościół na Mauritiusie jest wspólnotą mniejszościową, zdecydowaną większość stanowią wyznawcy hinduizmu, który panuje na wyspie. Żyjemy jednak w zgodzie z wszystkimi religiami, które istnieją na Mauritiusie. Jest to pokłosie życia i nauczania bł. Lavala, który nazywany jest «apostołem zgody, miłości i pojednania» – mówi papieskiej rozgłośni o. Kud. – Przybył on na wyspę w 1841 r. i całe swe życie poświęcił służbie Maurytyjczykom. Mieszkańcy wyspy szczycą się nim, wciąż jest dla nich bardzo ważny. Praktycznie codziennie do jego grobu udają się pielgrzymi różnych religii, prosząc o wstawiennictwo przed Bogiem. Spodziewamy się, że z tego miejsca Papież skieruje przede wszystkim przesłanie pokoju dla wyspy, a przez nas dla całego świata.”

Beata Zajączkowska – Mauritius

Za: www.vaticannews.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda