Papież przyjął na prywatnej audiencji Jamesa Martina SJ, duszpasterza katolików LGBT

Zdaniem duchownego audiencja była „wyrazem troski Ojca Świętego o społeczność LGBT”.

Rozmowa w papieskiej bibliotece w Pałacu Apostolskim trwała pół godziny. – Byłem bardzo poruszony swoim spotkaniem z prawdziwym pasterzem – powiedział o. Martin po audiencji.

O przebiegu poniedziałkowej audiencji ksiądz Martin poinformował na Twitterze. „Jeden z najważniejszych momentów mojego życia. Poczułem się dzisiaj zachęcony, pocieszony i zainspirowany przez Ojca Świętego” – napisał jezuita. Dodał, że jego spotkanie z Franciszkiem „wydaje się jasnym sygnałem jego głębokiej troski duszpasterskiej o katolików LGBT i osoby LGBT na całym świecie”.

Nie ujawniając, co usłyszał od Franciszka, jezuita wyznał jedynie, że podzielił się z nim „doświadczeniami katolików LGBT na całym świecie, ich radościami i nadziejami, bólami i troskami”. – Mówiłem także o mojej posłudze wśród nich i o tym, jak czują się wykluczeni – przyznał o. Martin.

Niektórzy amerykańscy biskupi (np. abp Charles Chaput z Filadelfii i bp Thomas Paprocki ze Springfield) skrytykowali o. Martina, który w swej pracy duszpasterskiej „nie koryguje” ich zachowań seksualnych, co może prowadzić do przekonania, że ich aktywność seksualna nie jest grzeszna. Nie zgadzają się także z jego przekonaniem, wyrażonym w niedawno wydanej książce „Building a Bridge” (Budując most), że środowisko LGBT może „ubogacić” Kościół i wiarę chrześcijan.

Według jezuickiego magazynu „America”, przed audiencją dla o. Martina papież przeczytał tę książkę.

Od 2017 r. o. Martin jest konsultorem watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji.

KAI / PAP / ms

Za: www.deon.pl