Home WiadomościZe Świata Papież wyraził uznanie dla włoskiej zakonnicy – misjonarki w Afryce

Papież wyraził uznanie dla włoskiej zakonnicy – misjonarki w Afryce

Redakcja

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej, po udzieleniu błogosławieństwa apostolskiego, Ojciec Święty wyraził swoje uznanie dla 85-letniej siostry Marii Concetty Esu ze Zgromadzenia Córek św. Józefa z Genoni, która od niemal 60 lat pracuje jako misjonarka i położna w Afryce.

 
Publikujemy treść papieskiej wypowiedzi: 

 

Drodzy bracia i siostry,

Dzisiaj cieszymy się, że jest wśród nas pewna osoba, którą wam pragnę przedstawić. Jest to siostra Maria Concetta Esu ze Zgromadzenia Córek św. Józefa z Genoni.

Siostra Maria Concetta ma 85 lat i od prawie 60 lat jest misjonarką w Afryce, gdzie posługuje jako położna. Spotkałem ją w Bangi, kiedy pojechałem zainaugurować Jubileusz Miłosierdzia. Tam powiedziała mi, że w swoim życiu pomogła w narodzinach około trzech tysięcy dzieci. Jakże to wspaniale!

W tych dniach przybyła do Rzymu na spotkanie ze swoimi siostrami, a dziś ze swoją przełożoną przyszła na audiencję. Pomyślałem więc, że skorzystam z okazji, aby dać jej znak uznania i podziękować za jej świadectwo!

Droga Siostro, w imieniu własnym i w imieniu Kościoła, ofiaruję ci to odznaczenie (papież wręczył order). Jest to znak naszej miłości i podziękowania za całą pracę, jaką wypełniłaś pośród afrykańskich sióstr i braci, w służbie życia, dzieciom, matkom, rodzinom.

Poprzez ten gest poświęcony tobie pragnę wyrazić moją wdzięczność także wszystkim misjonarzom, kapłanom, zakonnikom i świeckim, którzy rozpowszechniają ziarna królestwa Bożego na całym świecie. Wasza praca jest wspaniała. “Spalacie” swoje życie, siejąc słowo Boże swoim świadectwem … A na tym świecie nie jest to news na pierwszych stronach gazet.

Kardynał Claudio Hummes odpowiedzialny w episkopacie brazylijskim za cały region Amazonii często odwiedzał tamtejsze miasta i wioski i jak sam opowiadał, za każdym razem udaje się na cmentarz. Nawiedza groby misjonarzy, z których wielu zmarło w młodym wieku z powodu chorób, na które nie było przeciwciał. Powiedział mi: oni wszyscy zasługują na kanonizację, bo spalili swe życie w służbie dla braci i sióstr.

Drodzy bracia i siostry, siostra Maria Concetta, po tych obowiązkach powróci do Afryki. Wspierajmy ją modlitwą. A jej przykład niech nam wszystkim pomaga żyć Ewangelią tam, gdzie jesteśmy.

Dziękuję siostro! Niech Pan tobie błogosławi a Matka Boża niech ciebie chroni.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda