Home WiadomościZe Świata Papież wyznaczył swojego legata na obchody 1300. rocznicy śmierci św. Otylii

Papież wyznaczył swojego legata na obchody 1300. rocznicy śmierci św. Otylii

Redakcja

Papież Franciszek mianował kard. Pietro Parolina swym legatem na uroczystościach w 1300. rocznicę śmierci św. Otylii, patronki Alzacji. Z tej okazji w niedzielę 4 lipca sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przewodniczyć będzie Mszy św. w katedrze w Strasburgu.

Święta Otylia z Hohenburga (660-720 lub 722) była benedyktynką, ksienią klasztoru w Hohenburgu (dziś Mont-Sainte-Odile) w Wogezach, który założyła. Była córką Adalryka, księcia Alzacji Według legendy, urodziła się niewidoma i odzyskała wzrok w czasie chrztu, udzielonego jej, gdy miała 15 lat, przez biskupa misyjnego św. Erharda z Ratyzbony. Pod koniec życia słynęła z cudów, m.in. wyzdrowiał ucałowany przez nią trędowaty.

Została kanonizowana w połowie XI wieku przez papieża Leona IX. Gdy cesarz Karol IV Luksemburski w XIV wieku kazał otworzyć jej grób, by przekazać część relikwii świętej do katedry św. Wita w Pradze, okazało, że pomimo upływu wieków jej ciało jest dobrze zachowane. Pod koniec XVIII wieku, w czasie rewolucji francuskiej, uratowano je, wywożąc w inne miejsce – rewolucjoniści zniszczyli pusty relikwiarz. W 1946 r. papież Pius XII ogłosił św. Otylię patronką Alzacji.

Od 13 grudnia 2020 r. trwa rok jubileuszowy w archidiecezji strasburskiej związany z 1300. rocznicą jej śmierci.

Wspomnienie liturgiczne św. Otylii przypada 13 grudnia. Czczona jest także w Kościele prawosławnym i luterańskim. W Polsce niewielkie sanktuarium św. Otylii znajduje się w Urzędowie, którego jest patronką.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda