Home WiadomościZe Świata Papież z okazji 150-lecia założenia zgromadzenia św. Józefa: bądźcie oddanymi ojcami dla młodzieży

Papież z okazji 150-lecia założenia zgromadzenia św. Józefa: bądźcie oddanymi ojcami dla młodzieży

Redakcja

„Bądźcie oddanymi ojcami dla dzisiejszej młodzieży” – napisał Papież w liście do przełożonego generalnego zgromadzenia św. Józefa z okazji 150. rocznicy jego założenia. Zostało ono powołane do życia 19 marca 1873 roku w Turynie przez św. Leonarda Murialdo. Jego pierwotnym charyzmatem było wychowanie młodych ludzi w duchu dostosowanym do wymagań czasu.

Franciszek wspomniał, że św. Leonard z wielkim sercem traktował szczególnie młodzież ubogą i opuszczoną, pomagając nie tylko w zaspokajaniu bieżących potrzeb, ale także w przygotowaniu godnej przyszłości poprzez edukację i naukę zawodu. Działał również intensywnie na rzecz poprawy warunków życia i pracy robotników. Pozostawał zawsze prosty i ufny, podtrzymywany łagodną siłą Bożej miłości. Zachęcał każdego członka zgromadzenia, aby był przyjacielem, bratem i ojcem młodych ludzi w potrzebie, czerpiąc siłę z przekonania, że Bóg kocha każdego z czułym, opatrznościowym oraz miłosiernym upodobaniem.

Ojciec Święty zaznaczył, że zgromadzenie św. Józefa jest dzisiaj obecne na wszystkich kontynentach i działa w różnych obszarach apostolstwa, od pracy parafialnej, poprzez przyjmowanie najmłodszych, aż po zarządzanie domami rodzinnymi i oratoriami.

Papież życzył członkom zgromadzenia, aby kierowali się łagodnym i konkretnym przykładem św. Józefa oraz czynili ze swojego życia „znak” wyższego ojcostwa, ojcostwa Ojca niebieskiego.

Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va / Watykan
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda