Home WiadomościZe Świata Papua Nowa Gwinea: Święcenie biskupie o. Józefa Roszyńskiego SVD

Papua Nowa Gwinea: Święcenie biskupie o. Józefa Roszyńskiego SVD

Redakcja

SVDW sobotę, 25 kwietnia, o godzinie 9.00 nastąpi ingres o. Józefa Roszyńskiego SVD do katedry Chrystusa Króla w Wewak, w której przyjmie święcenia biskupie.

Głównym konsekratorem będzie nuncjusz apostolski w Papui Nowej Gwinei, arcybiskup Michael Wallace Banach.

W uroczystościach weźmie także udział delegacja werbistów z Prowincji Polskiej, której przewodniczy prowincjał, o. Eryk Koppa SVD.

O. Józef Roszyński SVD, w dniu 6 lutego, został mianowany przez papieża Franciszka, biskupem ordynariuszem diecezji Wewak. Diezezja Wewak liczy 367 tys. mieszkanców, wśród których żyje 224 tys. katolików.

Jego droga do godności biskupiej poprzedzona była wieloletnią niestrudzoną pracą na rzecz lokalnej wspólnoty. W tym czasie pełnił też wiele ważnych funkcji w strukturach Zgromadzenia.

O. Józef Roszyński SVD urodził się 18 sierpnia 1962 r. w Nidzicy w Diecezji Warmińskiej. Po ukończeniu studiów w Wyższym Seminarium Zgromadzenia Słowa Bożego w Pieniężnie, 30 kwietnia 1989 roku został wyświęcony na kapłana. Po święceniach kapłańskich, w latach 1989-1991 pracował jako wikariusz w prowadzonej przez werbistów Parafii pw. Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie. Następnie wyjechal na kurs języka angielskiego do Divine Word School of English w Maynooth w Irlandii, który ukończył w 1992 roku. W tym samym roku wyjechał do pracy misyjnej w Diecezji Wewak na Papui Nowej Gwinei.

Do 1993 roku był zastępcą proboszcza w Kunjingini. W latach 1993-1994 odbył kurs kultury melanezyjskiej na Uniwersytecie Słowa Bożego w Madang oraz otrzymał dyplom z zakresu zarządzaniu zasobami ludzkimi. Nastepnie do 2000 roku pełnił funkcję proboszcza w Warabung. Posługiwal również w parafii Roma. W międzyczasie, w latach 1996-1997 podjął kolejne studia na Uniwersytecie Słowa Bożego w Madang – tym razem z zakresu counselling skills.Przez 9 lat, a zatem przez 3 kadencje, od 2001 do 2010 roku był członkiem Rady Prowincjalnej werbistów w Papui Nowej Gwinej. Dodatkowo w latach 2005-2008 pracowal jako koordynator formacji werbistów.W latach 2009-2010, z powodu choroby ówcześnie urzędującego Prowincjała, pełnił funkcję Przełożonego Prowincjalnego. Jednocześnie stale pracował duszpastersko. W latach 2002-2014 był proboszczem w dystrykcie Wewak, a od 2010 roku był przełożonym werbistów w Dystrykcie Wewak. W latach 2013-2014 był członkiem utworzonych przez Administratora Apostolskiego w wakującej diecezji Wewak Komisji ds. Finansów oraz Komisji ds. Pracy Pastoralnej.

Bardzo sie cieszymy się z tej nominacji. W końcu o. Józef jest jednym z nas – mówi o. Eryk Koppa SVD, Prowincjał Polskiej Prowincji SVD. – Z drugiej strony, jako Polska Prowincja rozumiemy, że Pan Bog stawia przed nami kolejne zadanie. Czujemy sie bowiem odpowiedzialni za naszych współbraci pracujących na misjach, tym bardziej, gdy powierzone im zostają tak ważne zadania, jak prowadzenie diecezji.

Już wkrótce na naszej stronie więcej o misji werbistów na Papui Nowej Gwinei oraz Diecezji Wewak i regionie, na terenie którego o. Józef Roszyński będzie pełnił swoją posługę biskupią.

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda