Home WiadomościZe Świata Paryż otrzyma Ogród Mnichów z Tibhirine

Paryż otrzyma Ogród Mnichów z Tibhirine

Redakcja

deon.plW 20. rocznicę męczeńskiej śmierci siedmiu trapistów z algierskiego klasztoru w Tibhirine imię męczenników otrzyma jeden z placów w Paryżu. Według internetowego wydania dziennika “La Croix” na Ogród Mnichów z Tibhirine zostanie przemianowany dotychczasowy skwer św. Ambrożego w 11. dzielnicy stolicy Francji.

Dzielnica była miejscem krwawych zamachów 13 listopada ub.r., do których przyznało się Państwo Islamskie; zginęło co najmniej 129 osób, w tym 89 zastrzelono w sali koncertowej Bataclan, wśród kilkuset rannych niemal sto było w stanie krytycznym. Właśnie to miejsce ma stać się symbolem “orędzia przyjaźni, otwarcia i dialogu”, dawanym przez trapistów z Tibhirine, poinformowała miejscowa parafia.

Ceremonia odbędzie się 30 maja, w rocznicę znalezienia zwłok zakonników. W samej Algierii 20. rocznicę ich śmierci obchodzono już w kwietniu nie nadając temu rozgłosu, z udziałem członków rodzin, które przyjechały z pielgrzymką do Algierii.

Siedmiu francuskich trapistów w wieku 50-80 lat zostało uprowadzonych z klasztoru w Tibhirine 27 marca 1996 r. Przyznała się do tego fundamentalistyczna Zbrojna Grupa Islamska (GIA). Poinformowała ona, że porywając zakonników chciała wymusić na rządzie francuskim uwolnienie członków GIA więzionych we Francji. Ponieważ francuski rząd nie spełnił żądań terrorystów, osiem tygodni po uprowadzeniu zakonnicy zostali zamordowani.

Dramat trapistów z Tibhirine stał się kanwą filmu Xaviera Beauvois “Des hommes et des dieux” (Ludzie Boga), uhonorowanego licznymi nagrodami.

Zarówno krytycy filmowi, jak i ludzie Kościoła byli zgodni co do tego, że “Ludzie Boga” to jeden z najbardziej wstrząsających filmów o tematyce religijnej, jakie pokazano na przestrzeni ostatnich lat. W 2010 roku otrzymał Grand Prix i Nagrodę Ekumeniczną 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Był też francuskim kandydatem do Oscara. W Polsce “Ludzi Boga” wyświetlano w kinach od stycznia 2011 roku.

Według informacji przewodniczącego Konferencji Biskupów Algierii, bp Paula Desfarges, od czasu zamordowania mnichów przed 20 laty klasztor w Tibhirine nie został zamknięty. Regularnie odwiedzają go zakonnicy zamieszkali w Algierii, a owocowy sad liczący dwa tysiące drzew jest pielęgnowany przez kilku rolników.

Kościół katolicki w Algierii jest dziś liczebnie niewielki. Wczasach i późnego Antyku ówczesny region Numidia w północnej Afryce był zamieszkany przez wielu chrześcijan. Biskupem Hippony (dziś Annaba) był św. Augustyn (354-430).

KAI/kw

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda