Home WiadomościZe Świata Paulini: 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II w Doylestown

Paulini: 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II w Doylestown

Redakcja

Uroczystości kończące obchody 100-tnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II odbyły się w niedzielę, 25 października w Amerykańskiej Częstochowie. Z tej okazji w Sanktuarium odprawiono dwie uroczyste Msze święte, które były również transmitowane przez internet i radio, tak, aby wierni mogli złączyć się w modlitwie z Duchową Stolicą Polonii. Mszy świętej w języku polskim o 9.30 przewodniczył o. Bartłomiej Marciniak OSPPE, natomiast o. Sebastian Hanks OSPPE celebrował Mszę świętą w języku angielskim o godz. 11.00.

Przy okazji tej uroczystości oraz roku jubileuszowego urodzin św. Jana Pawła II, warto wspomnieć o wielu miejscach w Sanktuarium, które przypominają Jego obecność i nauczanie. Wpłynęły one na dziedzictwo, które zachowuje Amerykańska Częstochowa, a także na misję, jaką dzisiaj ojcowie paulini w Doylestown pragną wypełniać w duchu świętego Papieża-Polaka.

Szereg wizerunków przedstawiających Jana Pawła II oraz Jego herb z hasłem „Totus Tuus” zdobią wiele miejsc wewnątrz i na zewnątrz Sanktuarium. Wszystkich przybywających pielgrzymów wita pomnik Papieża z podniesionymi rękami oraz kluczowe słowa Jego pontyfikatu: „Otwórzcie szeroko drzwi Chrystusowi”. Na posadzce, w środkowej nawie górnego kościoła, znajduje się herb papieski z wmurowaną odrobiną ziemi z rodzinnego miasta św. Jana Pawła II, Wadowic.

W prezbiterium Kaplicy Matki Bożej znajduje się kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej, pobłogosławiona i podpisana (w prawym dolnym rogu) przez św. Jana Pawła II w 1980 roku. Od zeszłego roku Matka Boża wraz ze swoim Synem noszą na swych skroniach korony – wotum wdzięczności pielgrzymów i Polonii.

W Amerykańskiej Częstochowie znajduje się również Sala Wystawowa poświęcona pamięci św. Jana Pawła II. Można w niej znaleźć wiele wizerunków, obrazów, medalionów i innych przedmiotów związanych ze świętym papieżem. Pamiątki te zostały ofiarowane przez pielgrzymów odwiedzających nasze Sanktuarium. Najcenniejszymi przedmiotami, które posiadamy w naszych zbiorach są: sutanna Jana Pawła II, piuska, buty, a także ornat (z jego krwią), w którym odprawił Eucharystię kilka dni przed śmiercią w 2005 roku. Ornat ten został podarowany przez kardynała Stanisława Dziwisza, byłego sekretarza papieskiego. Obok Sali Wystawowej znajduje się Sala Spotkań św. Jana Pawła II. Odbywają się tam spotkania różnych grup duszpasterskich oraz poradnictwo rodzinne, specjalizujące się w szkoleniach oraz konsultacjach dotyczących naprotechnologii oraz innych metod naturalnego planowania rodziny (NFP). W Sali Spotkań św. Jana Pawła II, mieści się Biuro Medialne Sanktuarium, które koordynuje wiele inicjatyw ewangelizacyjnych i komunikacyjnych przy Amerykańskiej Częstochowie.

Z okazji jubileuszu setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, warto również przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako Kardynał. Karol Wojtyła odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Po swojej pierwszej, mniej oficjalnej wizycie w 1969 r., Kardynał Wojtyła pozostawił w księdze gości taki oto wpis: “Będąc głęboko poruszonym w dniu, w którym wspólnie z Kardynałem Królem, arcybiskupem Filadelfii, celebrowaliśmy Najświętszą Ofiarę w Amerykańskiej Częstochowie”.

Natomiast w swoim kazaniu wygłoszonym we wrześniu 1969 roku, wyraził swoją radość z przybycia do Amerykańskiej Częstochowy i spotkania z Matką Bożą. Zaznaczył również potrzebę Polaków bycia blisko Maryi, gdziekolwiek żyją w świecie:

‘Moi Drodzy Rodacy, jakże wielkim wzruszeniem jest dla mnie znaleźć się dzisiaj tu na Ziemi Amerykańskiej. I tu na Ziemi Amerykańskiej również trafić do Częstochowy. Wprawdzie nazywa się ona tutaj w języku angielskim Doylestown, ale my wiemy, że to jest Amerykańska Częstochowa. (…) Również tutaj zaprosiliście Matkę Bożą do swojej Amerykańskiej Częstochowy, żeby Ona była wśród Was, żeby tak samo rozumiała, jak rozumie na Jasnej Górze; żeby tak samo odpowiadała, jak odpowiada na Jasnej Górze; żebyśmy w tym przedkładaniu Jej naszych spraw stanowili jedno, i żeby Ona od nas i tam i tu, jedno stale słyszała i jednako mogła nam odpowiadać tak, jak w Kanie Galilejskiej.” (…) I chcielibyśmy te dwie Częstochowy stale utrzymać w ścisłej łączności. Stale utrzymać jak gdyby jedno, jedno Sanktuarium dziejów zbawienia wśród ludu Bożego na Ziemi Polskiej i wśród Polaków poza Polską. (…) Widocznie Polacy nigdzie na świecie się bez Częstochowy nie obejdą. To już jest taki nasz los i błogosławiony los. Polacy nigdzie bez Częstochowy się nie obejdą. I bez obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, który im mówi, mówi im o nich samych. To jest taki obraz szczególny, który przedstawia Matkę Bożą, a nam Polakom mówi o nas!’

Drugi pobyt w naszym Sanktuarium miał miejsce w dniach 1-8 sierpnia 1976. Ksiądz Kardynał Wojtyła uczestniczył wówczas w Kongresie Eucharystycznym w Filadelfii jako przewodniczący osiemnastoosobowej delegacji Episkopatu Polski.

Chociaż obchody Jubileuszu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w Amerykańskiej Częstochowie dobiegają już powoli końca, to jednak nasze nabożeństwo do Niego ciągle się umacnia. Dzięki takim rocznicom mamy szansę na nowo odkrywać tego wielkiego świętego oraz przybliżać Jego nauczanie nieustannie przybywającym do Domu Matki rzeszom pielgrzymów.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE
Amerykańska Częstochowa
4 listopada 2020 r.

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda