Paulini: 110 rocznica poświęcenia kamienia węgielnego w Buffalo

14 lipca br. minęła 110 rocznica poświecęnia kamienia węgielnego pod budowę kościoła Bożego Ciała w Buffalo, gdzie od 14 lat posługują zakonnicy paulińscy.

Z tej okazji zostały zorganizowane modlitwy dziękczynne za dar świątyni w parafii. Wieczornej Eucharystii przewodniczył o. Michał Czyżewski, administrator parafii a kazanie wygłosił dziekan dekanatu o. Mariusz Dymek, proboszcz sąsiedniej parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Przed Mszą świętą, wierni zgromadzili się na wspólnej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, i w duchu wynagradzającym odmówili różaniec.

Z okazji jubileuszu bp Richard Malone, ordynariusz diecezji Buffalo, o. Mikołaj Socha, Prowincjał Zakonu Paulinów w USA oraz burmistrz miasta Byron Brown, nadeslalii okolicznościowe listy, z okazji jubileuszu.

O tym historycznym wydarzeniu od kilku miesięcy informowały m.in. umieszczone przed głównym wejściem do kościoła okolicznościowe banery, które przypominają długą historię tej parafii poprzez archiwalne zdjęcia umieszczone na nich. Jedno przedstawia uroczystość poświecenia kamienia węgielnego pod kościół, która odbyła się 14 lipca 1907 roku. Widać na nim ówczesnego ordynariusza diecezji Buffalo, bp. Charlesa Henry’ego Coltona (1848-1915), o. Hiacynta Fudzińskiego (1855-1925), założyciela i budowniczego parafii w otoczeniu duchowieństwa, asysty liturgicznej i parafian.

Stara polska parafia ma bogate archiwum, w którym przechowywana jest do dzisiaj pozłacana szpachla murarska, użyta przez dostojników Kościoła podczas wmurowania kamienia węgielnego.

Z okazji jubileuszu, został również wydany kalendarz ścienny, w którym zaprezentowano 12 fotografii przedstawiających unikatowe, bardzo ciekawe kartki pocztowe wydane przez parafię na początku XX wieku.

Zachowane w parafii okolicznościowe księgi pamiątkowe wskazują jednoznacznie iż kościół Bożego Ciała z jego wyniosłą architekturą stał się wspaniałą ozdobą urbanistyczną wschodniej okolicy Buffalo. Świątynia została wybudowana w stylu rzymskim, z czerwonego piaskowego kamienia i kosztowała 200.000 $. Urządzenie wnętrza kościoła pochłonęło 100.000 $. To były duże kwoty wskazujące na zamożność buffalowskiej Polonii. Kościół wybudowano w ciągu trzech lat. Pierwszą Mszę Świętą odprawił w Palmową Niedzielę 1909 roku o. Franciszek Neubauer, franciszkanin, Prowincjał Prowincji Niepokalanego Poczęcia. Ceremonia poświecenia świątyni miała miejsce 13 czerwca 1909 r. Przechowywane wycinki prasowe wspominają o 3 000 parafian, którzy przyszli na tę uroczystą Mszę Świętą I wypełnili świątynię dosłownie “po brzegi”, kościół bowiem może pomieścić 1 900 osób. W 1898 roku, jeszcze przed wybudowaniem tego kościoła parafia liczyła 3 550 wiernych, których ciągle przybywało I parafia powiększała się.

Można zapytać, dlaczego wschodnia dzielnica Buffalo, stała się „małą Polską”, bo tak kiedyś była nazywana? Odpowiedz na pytanie znajdujemy w kronikach, na starych fotografiach, w księgach parafialnych i we wspomnieniach. W ostatnich dekadach XIX wieku nastąpił napływ emigrantów z ziem polskich. Obok Chicago, Detroit, Pittsburgha, Cleveland, Boltimore i innych amerykańskich miast. Buffalo i jego okolice stały się jednym z punktów docelowych polskich imigrantów. Przyciągały ich miejsca w tutejszym przemyśle, możliwość zarobku, bezpieczeństwo, szkoły, sklepy, kościoły. Jednak “raj” nie trwał długo. Tak, jak inne miasta w Stanach Zjednoczonych Buffalo, zostało dotknięte kryzysem ekonomicznym po drugiej wojnie światowej. Emigracja się zmniejszała, niektórzy wyprowadzali się w inne rejony Ameryki. I choć dwie charakterystyczne wieże kościoła Bożego Ciała, wpisały się w krajobraz dzielnicy miasta, w kolejnych latach „mała Polska” zaczęła zmieniać swój charakter. Coraz mniej rodaków osiedlało się w pobliżu kościoła, a ci którzy mieszkali zaczęli się wyprowadzać w do innych miejscowości. Obecnie największą populacją zamieszkującą sąsiednie ulice są muzułmanie z Bangladeszu. To oni wykupują domy należące niegdyś do Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia, a także niektóre świątynie wybudowane przez naszych rodaków.

„Moi przodkowie pochodzą z Polski – mówi Matthew Klinczar. Jestem trzecim pokoleniem związanym z parafią Bożego Ciała. Moja babcia należała do tej parafii. W tym kościele pobrali się moi rodzice. Moja ciotka i wujek również zawarli związek małżeński w tej parafii, a dwaj starsi bracia zostali tutaj ochrzczeni. Ja urodziłam się w 1966 roku, wtedy to rodzice kupili dom w Hamburgu, więc zostałem ochrzczony w kościele pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu w Athol Springs w stanie Nowy Jork i chodziłem tam do szkoły. Jednak parafia Bożego Ciała był zawsze szczególnym miejscem dla naszej rodziny. W 2010 roku poczułem wezwanie do wsparcia tej parafii, więc oficjalnie dołączyłam do niej. To był duży krok. Zostawiłem parafię św. Franciszka, gdzie dorastałem, znałem ludzi i znajdowałem się blisko miejsca gdzie mieszkam. Nie pożałowałam tej decyzji. Kocham wspólnotę Bożego Ciała i nadal pragnę modlić się
w kościele moich przodków. W 2016 roku zostałem zaproszony na spotkania organizowane przez grupę Drogi Neokatechumenatu. Obecnie uczestniczę w spotkaniach biblijnych. Jest to sposób na wzmocnienie mojej wiary i wzrastanie moich darów, które z kolei zostaną zasiane dla Kościoła. Tutaj poznałem nowych przyjaciół z którymi mogę podzielić się słowem, a także cieszyć się z nimi”.

„Nazywam się Patrick Wisinski. Urodziłem się w 1984 roku, w Erie, stanie Pensylwania. Zostałem ochrzczeni parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Erie. Przeprowadziłem się do Buffalo w 2009 roku. Pewnego razu (2012 r.), mój kuzyn Josh, który mieszka w Buffalo, poprosił mnie, aby przyjechać na Dożynki do parafii Bożego Ciała. Przybycie na wschodnią stronę Buffalo tego dnia, wywołało stare wspomnienia, mimo że sąsiedztwo nie jest w najleprzym stanie. Tego dnia poczułem „te dobre stare czasy”, więc zacząłem uczęszczac na Msze Świetą do kościoła Bożego Ciała. Bardzo podoba mi sie architektura koscioła, przypomina mi katedrę św. Piotra w Erie, gdzie jako młody chłopak, uczęszczałem do szkoły. W 2013 roku zostać oficjalnie zarejestrowany do parafii. Obecnie uczestniczę w spotkaniach grupy Neokatechumenalnej w kościele Bożego Ciała, próbując poznać i zrozumieć Biblię, chcę by Bóg był w moim życiu.”

Obecnie parafia liczy 350 zarejestrowanych osób. W każdą niedzielę sprawowana jest Eucharystia w języku angielskim i polskim. Łącznie na Msze Św. niedzielne uczęszcza około 140 osób. W dni powszednie liturgia sprawowana jest w kaplicy znajdującej się przy byłym klasztorze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek św. Józefa.

Więcej informacji można uzyskać na www.corpuschristibuffalo.org

O. Michał Czyżewski, paulin
Corpus Christ Church
199 Clark St.
Byffalo, NY 14212