Home WiadomościZe Świata Paulini: Wizytacja Prowincjała w Buffalo

Paulini: Wizytacja Prowincjała w Buffalo

Redakcja

Stosownie do przepisów Konstytucji i Dyrektorium Generalnego Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, jak również Statutów Prowincji Amerykańskiej w dniach 16 -17 czerwca 2020 r., została przeprowadzona zwyczajna wizytacja kanoniczna w paulińskim domu zakonnym, parafii Bożego Ciała i parafii św. Stanisława w Buffalo, NY. Wizytację przeprowadził O. Prowincjał Tadeusz Lizińczyk w towarzystwie O. Karola Jarząbka, Sekretarza Prowincji.

We wtorek 16 czerwca w południe, o. Tadeusz Lizinczyk i o. Karol Jarząbek odwiedzili parafię św. Stanisława (123 Townsend Street, Buffalo, NY 14212). Ojcowie spotkali się w Sali Maryjnej z przedstawicielami rady parafialnej, rady finansowej i Polskiej Szkoły Sobotniej, działającej przy parafii. Obecni byli o. Michał Czyżewski i o. Jan Kolmaga posługujący obecnie w tych parafiach. Podczas spotkania o. Tadeusz wyjaśnił m.in. jak ważna i piękna jest misja Paulinów, aby wyjść naprzeciw drugiemu człowiekowi, który poszukuje Boga przez głoszenie Ewangelii i Sakrament Spowiedzi.

Następnego dnia wieczorem, została odprawiona uroczysta Msza św. w parafii Bożego Ciała. Liturgii przewodniczył o. Prowincjał Zakonu Paulinów w USA o. Tadeusz Lizińczyk. Przed końcowym błogosławieństwem Prowincjał poświęcił portret Świetego Jana Pawła II, namalowany przez parafianina Romana Kujawę. Br. Piotr Lisiecki, który posługiwał w latach 2004-2009 w Buffalo i zapisał się w pamięci jako rozmodlony i pracowity paulin, podczas spotkania z artystą podsunął mu myśl namalowania portretu, aby uczcić tę wyjątkową rocznicę urodzin świętego z Wadowic.

Roman Kujawa skończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w zakresie konserwacji dzieł sztuki, po studiach pracował rok w Polsce. W tym czasie wykonał kilka poważnych prac, m.in. rekonstrukcję dużej płaskorzeźby na ulicy Floriańskiej w Krakowie czy konserwację stiuków w zamku w Libiążu. A potem wyjechał do USA. Przez 5 lat pracował w prywatnym studio konserwacji obrazów. Konserwował dzieła wielu mistrzów europejskich: Rubensa, krucyfiks Francisca de Zurbarána, czy prace mistrzów amerykańskich, które wiszą w muzeach, jak chociażby Winslowa Homera.

Roman Kujawa i jego brat Grzegorz, ze wzruszeniem wzięli udział w liturgii i ceremonii poświecenia obrazu. Ojcowie Paulinii, parafianie oraz osoby uczestniczące w tym wydarzeniu składali artyście wyrazy uznania i wdzięczności za tak wyjątkowy dar dla parafii. Artysta, znany jest również z prac konserwatorskich, które wykonał w roku 2012, odnawiając sklepienie nad głównym ołtarzem.

Podczas wizytacji dokonano również przeglądu ksiąg parafialnych w parafiach św. Stanisława i parafii Bożego Ciała oraz zapoznano się ze stanem budynków: kościoła, konwentu, plebanii i innych budynków należących do obu parafii.

Wspólna modlitwa w kaplicy klasztornej i błogosławieństwo Prowincjała Zakonu Paulinów w USA, zakończyły dwudniową zwyczajną wizytację kanoniczną w Buffalo.

o. Michał Czyżewski, Paulin

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda