Home WiadomościZe Świata Perth Amboy uroczyście uczciło 1050 rocznicę Chrztu Polski

Perth Amboy uroczyście uczciło 1050 rocznicę Chrztu Polski

Redakcja

NJPolski Apostolat w Diecezji Metuchen pod przewodnictwem o.Waldemara Łątkowskiego – proboszcza parafii św.Jana Pawła II w Perth Amboy NJ wraz z Konsulatem RP w Nowym Jorku zorganizowały uroczyste obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Uroczystości miały miejsce w sobotę 16 kwietnia w kosciele św.Szczepana , który jest symbolem polskości w Perth Amboy a przewodniczył im Ks.Biskup Józef Wysocki z diecezji elbląskiej zaproszony specjalnie na tę uroczystość. W Mszy św. dziękczynnej uczestniczyło 16 księży i siostry zakonne oraz licznie zgromadzone poczty sztandarowe i organizacje polonijne.

W homilii ks. Biskup mówił o historycznym znaczeniu chrztu, o trudnych losach naszej Ojczyzny. Przypomniał , że to właśnie wiara pozwalała naszym przodkom przetrwać najbardziej burzliwe momenty dziejowe, to ona dawała nadzieję, która stawała się siłą dla walczących o wolną Polskę.

W darach ofiarnych przyniesione zostały symbole (świeca z wygrawerowana datą 966, krzyż, woda, biała szata , oleje, Pismo św. i inne ), które przypominały nam o naszej tożsamości.W czasie Mszy o.Tadeusz Lizyńczyk odczytał Akt zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. Przed udzieleniem biskupiego błogosławieństwa wierni mogli skorzystać z indywidualnego błogosławieństwa przez obecnych księży.

Należy tutaj wspomnieć,że na tę okazję został wydany Pamiątkowy Album z wpisami od Prymasa Polski, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Delegata KEP ds.Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Prowincjała Redemptorystów, Konsula z NY, Szega GabinetuPrezydenta-Sekretarza Stanu i wielu innych.

Kontynuacja tej celebracji była cześć artystyczna w wykonaniu uczniów szkół polonijnych „Śladami historii” z Irvington, Lakewood, Manville, South Amboy i Perth Amboy a następnie koncert Pieśni Patriotycznej w wykonaniu uczniów z Clark i Greenpoint.

Był to piękny czas dziękczynienia za dar wiary otrzymany przez przodków, ale również przypomnieniem młodym, że polski naród od kolebki związany jest z chrześcijaństwem. Ta są solidne korzenie naszej tożsamości oraz kultury od których nie można się odcinać. Powinniśmy by dumni, że właśnie wydarzenie chrztu dało początek naszemu państwu.

s.Magdalena

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda