Perth Amboy uroczyście uczciło 1050 rocznicę Chrztu Polski

NJPolski Apostolat w Diecezji Metuchen pod przewodnictwem o.Waldemara Łątkowskiego – proboszcza parafii św.Jana Pawła II w Perth Amboy NJ wraz z Konsulatem RP w Nowym Jorku zorganizowały uroczyste obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Uroczystości miały miejsce w sobotę 16 kwietnia w kosciele św.Szczepana , który jest symbolem polskości w Perth Amboy a przewodniczył im Ks.Biskup Józef Wysocki z diecezji elbląskiej zaproszony specjalnie na tę uroczystość. W Mszy św. dziękczynnej uczestniczyło 16 księży i siostry zakonne oraz licznie zgromadzone poczty sztandarowe i organizacje polonijne.

W homilii ks. Biskup mówił o historycznym znaczeniu chrztu, o trudnych losach naszej Ojczyzny. Przypomniał , że to właśnie wiara pozwalała naszym przodkom przetrwać najbardziej burzliwe momenty dziejowe, to ona dawała nadzieję, która stawała się siłą dla walczących o wolną Polskę.

W darach ofiarnych przyniesione zostały symbole (świeca z wygrawerowana datą 966, krzyż, woda, biała szata , oleje, Pismo św. i inne ), które przypominały nam o naszej tożsamości.W czasie Mszy o.Tadeusz Lizyńczyk odczytał Akt zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. Przed udzieleniem biskupiego błogosławieństwa wierni mogli skorzystać z indywidualnego błogosławieństwa przez obecnych księży.

Należy tutaj wspomnieć,że na tę okazję został wydany Pamiątkowy Album z wpisami od Prymasa Polski, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Delegata KEP ds.Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Prowincjała Redemptorystów, Konsula z NY, Szega GabinetuPrezydenta-Sekretarza Stanu i wielu innych.

Kontynuacja tej celebracji była cześć artystyczna w wykonaniu uczniów szkół polonijnych „Śladami historii” z Irvington, Lakewood, Manville, South Amboy i Perth Amboy a następnie koncert Pieśni Patriotycznej w wykonaniu uczniów z Clark i Greenpoint.

Był to piękny czas dziękczynienia za dar wiary otrzymany przez przodków, ale również przypomnieniem młodym, że polski naród od kolebki związany jest z chrześcijaństwem. Ta są solidne korzenie naszej tożsamości oraz kultury od których nie można się odcinać. Powinniśmy by dumni, że właśnie wydarzenie chrztu dało początek naszemu państwu.

s.Magdalena