Home WiadomościZe Świata Peru: Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Luigiego Bolli, salezjanina misjonarza

Peru: Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Luigiego Bolli, salezjanina misjonarza

Redakcja

W dniu 1 sierpnia Ks. Humberto Chávez, wikariusz przełożonego inspektorii peruwiańskiej, i ks Vicente Santilli przekazali arcybiskupowi Limy, Carlosowi Gustavo Castillo Mattasoglio, Supplex libellus, czyli oficjalną prośbę o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks.  Luigiego Bolli, salezjanina, na poziomie diecezjalnym. Przedstawia on wielkie świadectwo życia konsekrowanego, ewangelizacji i inkulturacji Ewangelii i salezjańskiego charyzmatu, obejmujące sześćdziesiąt lat życia, które całkowicie dzielił z ludami tubylczymi Shuar i Achuar.

Luigi (Luis) Bolla urodził się 11 sierpnia 1932 roku w Schio w rodzinie głęboko religijnej. W wieku 12 lat w oratoryjnej kaplicy miał usłyszeć głos, który mówił: “Będziesz misjonarzem w dżungli wśród tubylców i przekażesz im moje Słowo. Będziesz dużo wędrował”.

Pierwsze śluby salezjańskie złożył 16 sierpnia 1949 roku. W 1953 roku, w wieku 21 lat wyjechał do Ekwadoru, gdzie po studiach teologicznych został wyświęcony na kapłana 28 października 1959 r. Bardzo szybko nauczył się języka hiszpańskiego i języka ludu Shuar, ale Pan go wzywał do czegoś innego: chciał, aby oddał życie za lud Achuar. Jako że większość tubylców Achuar żyła w Peru, w lutym 1984 roku definitywnie przeszedł do tej inspektorii, gdzie podjął pracę w wikariacie apostolskim Yurimaguas. Czekało go wiele lat osamotnienia i izolacji z powodu wielkich odległości i braku współbraci, z którymi mógłby tworzyć wspólnotę. Nie tracąc własnej tożsamości salezjańskiej i kapłańskiej, utożsamia się z ludem Achuar. I pomimo niebezpieczeństw i trudności wszelkiego typu nigdy nie stracił zaufania do Boga. Nie przestał też studiować zwyczajów, etnologii i kultury tego ludu.  

Jego główną misją było zawsze głoszenie Ewangelii wszystkich członkom ludu Achuar, których kochał jak dzieci. Jednocześnie z wielką wytrwałością towarzyszył ludowi Achuar na polu organizacyjnym, zachęcał jego członków do edukacji, troszczył się o ich zdrowie i rozwój, a oni go za to kochali i doceniali to, nazywając go “Yánkuam’ Jintia: Gwiazda oświecająca drogę”. Zmarł 6 lutego 2013 roku w Limie.

Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime napisał: “Duchowe i kulturowe dziedzictwo księdza Bolli jest nadzwyczajne, a rozpoczęcie jego procesu beatyfikacyjnego pozwala nam ją zachować, zgłębić i przekazać. A poza tym, rozpoczęcie tego procesu jest bardzo na czasie, jako że wkrótce odbędzie się Synod Biskupów poświecony “Amazonii: nowym drogom Kościoła i integralnej ekologii”; Synod, który, jak to czynił ks. Bolla, wychodzi od słuchania ludów tubylczych i wspólnot, które żyją w Amazonii”.

Z chwilą rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Bolli liczba kandydatów na ołtarze z Rodziny Salezjańskiej to 171.

Za: infoans.org

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda