Home WiadomościZe Świata Piękny znaczek z okazji Roku Ignacjańskiego

Piękny znaczek z okazji Roku Ignacjańskiego

Redakcja

Znaczek pocztowy z okazji rozpoczęcia Roku Ignacjańskiego? Koniecznie musiał się na nim znaleźć moment nawrócenia Ignacego i właśnie taki obraz namalował hiszpański artysta, Raúl Berdoza.  Poczta Watykańska wydrukowała 102 000 egzemplarze znaczka.  

Poczta Watykańska wydała znaczek pocztowy z okazji rozpoczęcia Roku Ignacjańskiego. Znaczek prezentuje oryginalne dzieło hiszpańskiego artysty Raúla Berzosy, urodzonego w 1979 roku, autora wielu różnych prac plastycznych, zwłaszcza portretów, scen rodzajowych i morskich. Znany jest głównie ze swoich prac nawiązujących do pobożnych stowarzyszeń rozsianych po całej Hiszpanii, ale przede wszystkim w Andaluzji.

Na znaczku zaprojektowanym dla Poczty Watykańskiej Raúl Berdoza zobrazował spotkanie Ignacego ze Świętym Piotrem podczas swojej rekonwalescencji po ranach odniesionych w bitwie pod Pampeluną – nawiązanie do bezpośredniego związku założyciela jezuitów z Papieżem i Watykanem. W swojej nocie wyjaśniającej Poczta Watykańska podkreśla, że ​​okazją wypuszczenia znaczka jest pięćsetna rocznica nawrócenia Ignacego.

Oprócz znaczka w dniu emisji wybito kopertę pierwszego dnia obiegu z pieczęcią i napisem „V stulecie nawrócenia św. Ignacego Loyoli”. Wydrukowano 102 000 egzemplarzy tego znaczka o wartości jednostkowej 1,15 euro.

Artysta, który projektował znaczek, jest także autorem obrazu, z którego został stworzony inny znaczek – na 80 rocznicę urodzin papieża Franciszka. 

Towarzystwo Jezusowe zostało założone w 1534 r. przez św. Ignacego Loyolę. W ciągu swego istnienia lat istnienia jezuici dali Kościołowi 52 świętych, 180 błogosławionych oraz 2 Doktorów Kościoła. Do Polski jezuici zostali sprowadzeni przez kard. Stanisława Hozjusza w 1564 r.

Trwający Rok Ignacjański ma związek z wydarzeniem sprzed 500 lat. 20 maja 1521 r. Ignacy z Loyoli jako żołnierz armii króla hiszpańskiego został poważnie ranny w nogę i po tym wydarzeniu rozpoczął drogę nawrócenia. Rok Ignacjański będzie trwał do 31 lipca 2022 r.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda