Home WiadomościZe Świata Pielgrzymka madryckiej Polonii do klasztoru w Yuste

Pielgrzymka madryckiej Polonii do klasztoru w Yuste

Redakcja

RVMadrycka Polonia uczciła 1050-lecie chrztu Polski pielgrzymką do klasztoru w Yuste, który założył zakon hieronimitów na początku XV w. W 1556 r. przybył tutaj cesarz Karol V Habsburg po swojej abdykacji. Od trzech lat klasztorem opiekują się polscy paulini.

Klasztor w Yuste to ważne miejsce w historii Hiszpanii, a także Europy. Ostatnie dwa lata życia spędził tutaj cesarz Karol V Habsburg. Po śmierci został pochowany pod ołtarzem klasztornego kościoła. Jednak później jego szczątki przeniesiono do Panteonu Królewskiego, który znajduje się w podmadryckim Escorialu. Przez stulecia klasztorem opiekowali się mnisi hieronimici. Jednak brak powołań zmusił ich do opuszczenia tego zabytkowego miejsca. W 2013 r. – dzięki staraniom miejscowego biskupa – przybyli tutaj polscy paulini. Zaopiekowali się nie tylko klasztorem, ale także leżącą w pobliżu parafią w Cuaco de Yuste. W chwili obecnej we wspólnocie jest czterech paulinów.

Pielgrzymów z Madrytu powitał przełożony o. Paweł Stępkowski OSPPE, dla Hiszpanów „Padre Pablo”. Z radością podkreślił, że była to pierwsza zorganizowana grupa Polaków, która przybyła do Yuste. W homilii zwrócił uwagę na znaczenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej dla narodu polskiego oraz rocznicy chrztu Polski. Oprócz obrazu Matki Bożej paulini przywieźli też ze sobą relikwie św. Jana Pawła II. „Mamy nadzieję, że z Bożą pomocą powstanie w Yuste hiszpańska Częstochowa” – mówi z uśmiechem o. Stępkowski.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt/ rv

Więcej na: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda