Home WiadomościZe Świata Pierwsza wspólnota guanelliańska w Niemczech

Pierwsza wspólnota guanelliańska w Niemczech

Redakcja

Po stu latach spełniło się marzenie św. Alojzego Guanelli, założyciela Zgromadzenia Sług Miłości (Guanellianów) i Córek Maryi Matki Bożej Opatrzności. Oto w 1913 roku na Międzynarodowym Kongresie Mariologicznym w Trewirze w Niemczech zapragnął, aby i w tym kraju pracowali wśród ubogich i potrzebujących jego duchowi synowie i córki.

I oto 19 stycznia 2014 w Pforzheim w diecezji Freiburg Guanellianie otwierają pierwszą wspólnotę zakonną. Będzie to międzynarodowa wspólnota zakonna polsko-włosko-indyjska, której dyrektorem będzie polski guanellianin ks. Wiesław Baniak. Wspólnota będzie pracować wśród licznych emigrantów włoskich i innych, których w tym mieście i okolicach jest blisko 10.000. Potrzeby duszpasterskie są wielkie, wielu emigrantów nie zna języka, ma trudności z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Są to nowe formy ubóstwa, którym trzeba stawić czoło, a do takich właśnie wyzwań wzywał nasz założyciel św. Alojzy Guanella.  Choć to dopiero pierwsza wspólnota, jednak i Arcybiskup Robert Zollitsch jak i przełożeni zakonu  widzą potrzebę dalszego rozwoju, szczególnie w pomocy duszpasterskiej i parafialnej.  Św. Alojzy Guanella często powtarzał: „Nie można się zatrzymywać w drodze, gdy są jeszcze ubodzy oczekujący pomocy”.

Ks. Wiesław Baniak sdc

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda