Home WiadomościZe Świata Pijarzy: Rozpoczęcie pracy renowacyjnych obrazu NMP Straznickiej

Pijarzy: Rozpoczęcie pracy renowacyjnych obrazu NMP Straznickiej

Redakcja

pijarzy.plW środę 1 czerwca przekazany został do pracowni konserwatorskiej obraz Matki Bożej Strážnickiej. Obraz znajduje się w pijarskim kościele w Strážnicy na Morawach. Od wieków jest otaczany czcią miejscowych parafian oraz pielgrzymow, którzy przybywają do naszego kościoła na różne uroczystości.

Obraz Matki Bożej jest „niemym świadkiem“ historii naszego zakonu w tym mieście. Kiedy w lutym 1633 roku do Strážnice przybyła pierwsza grupa zakonnikow obraz ten został im ofiarowany przez hrabiego Franciszka Magnisa, fundatora strážnickiego kolegium. Pierwotnie umieszczony był w kościele, który został zaadoptowany do celów kultu z domu modlitwy Braci Czeskich. Wraz z zakończeniem prac budowlanych obraz został umieszczony w prezbiterium nowego, barokowego kościoła Wniebowzięcia NMP, który został poświęcony w październiku 1750 roku.

Renowacja obrazu jest równocześnie początkiem pierwszego etapu wielkich prac remontowych całego kościoła, ktory na podstawie otrzymanej zgody z Urzędu Konserwacji Zabytkow, chcemy rozpocząć w przyszłym roku.

nad.: o. ŁK

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda